مهندسی کامپیوتر – دانشکده فنی و مهندسی میانه

مهندسی نرم افزار بخش مورد علاقه اکثر مهندسین کامپیوتر است که کار با نرمافزارهای سیستمی و کاربردی را شامل میشود؛ نرمافزارهای سیستمی برنامههایی هستند که کامپیوتر برای فعالیت به آنها نیاز دارد که مهمترین آنها سیستم عامل، برنامههای پرکاربرد و مترجمهای زبان هستند؛ اما نرمافزارهای کاربردی شامل انواع نرمافزارهای برنامهنویسی است که یا شرکت سازنده آنها را تهیه میکند، یا شرکتهای نرمافزاری آنها را عرضه میکنند که معمولا در زمینههای تجاری، مهندسی، تفریحی و طراحی نوشته میشوند؛ هدف از این بخش آموزش در حوزهی برنامهنویسی و طراحی الگوریتمها است. کسب اطلاعات جدید و به روز برای یک مهندس کامپیوتر خیلی مهم است. روش دوم برای مهاجرت مهندسان به اتریش دریافت دعوتنامه از سوی یک کارفرما در اتریش است که در این روش پس از ورود به اتریش و شروع کار، اقامت موقت برای فرد متقاضی با مدت زمانی دوساله صادر خواهد شد. رشته مهندسی کامپیوتر هم مانند برخی دیگر از رشتههای مهندسی که در همان دورهی کارشناسی بیش از یک گرایش برای انتخاب دارند، از دو گرایش نرم افزار و سخت افزار تشکیل شده است. درادامه دانشگاه های برتر، گرایش های این رشته، بورسیه های تحصیلی، مراحل و مدارک مورد نیاز برای اپلای را بررسی کردیم. از انجایی که این گرایش یکی از جذاب ترین گرایش های کامپیوتر است، با خلاقیت و علاقه بازار کار خوبی خواهد داشت.

تیم زارع پور توانست سامانه های الکترونیکی قوه قضاییه را رشد و توسعه دهد که از دستاوردهای ابراهیم رئیسی در دوران ریاستش در این قوه محسوب میشد. عیسی زارع پور در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت ایران از سال ۱۳۹۶ عضو هیئت علمی شده است. عیسی زارع پور به عنوان عضو علی البدل هیئت مدیره جمعیت توسعه گران فضای مجازی پاک( فمپ) شناخته میشود. عیسی زارع پور با رهبر جمهوری اسلامی ایران در مهر ماه ۹۶ در مراسم دیدار نخبگان، دیدار کرد و در این مراسم به عنوان مجری به موضوعاتی تأکید کرد که از آن ها می توان به لوازم اصلاح قوانین شرکتهای دانش بنیان و ضرورت مقابله با واردات در فضای مجازی از طریق تولید محتوای سالم و داخلی اشاره کرد. مهندسی سختافزار از بخش مهندسی کامپیوتر به بررسی و طراحی سختافزارها، کنترل آنها و طراحی شبکههای کامپیوتری میپردازد؛ به طور مثال یک مهندس سختافزار به طراحی مدارهای مجتمع دیجیتال پرداخته و یا از دروازههای رایانه استفاده کند؛ بخش سختافزاری مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بیشتر مورد توجه قرار میگیرد؛ این بخش به طور کلی به فعالیتهای آموزشی و پژوهشی و صنعتی دربارهی قطعات و تجهیزات کامپیوتری توجه میکند. اداره های دولتی و خصوصی، بانک ها و شرکت های که در زمینه کامپیوتری کار می کنند بستر خوبی برای فعالیت افرادی است که در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده اند.

افراد برای ورود به مهندسی کامپیوتر باید از هوش ابتکاری بالایی برای حل مسائل برخوردار باشند و همچنین در زمینههای ریاضی و فیزیک قوی باشند؛ رشته مهندسی کامپیوتر چه در بخش سختافزاری و نرمافزاری مناسب برای کسانی است که از صبر و بردباری بالایی در مواجه با مشکلات و چالشها برخوردار باشند؛ مهندسین کامپیوتر باید افرادی خلاق و سختکوش باشند تا بتوانند با کمترین هزینه و زمان نتیجههای دلخواه را ایجاد کنند. برای اینکه بتوانید برنامه تحصیلی خود را پیش ببرید نیاز دارید اطلاعاتی در زمینه میزان هزینه ها در رشته علوم کامپیوتر داشته باشید. هزینه این دوره حدود 235 هزار روبل در سال برای یک دانشجو خواهد بود. عیسی زارع پور در سال های ۹۴ و ۹۵ در دو دانشگاه نیوساوت ولز استرالیا و صنعتی شریف توانست دو دوره پسادکتری را با موفقیت بگذارند. همچنین این افراد همواره باید در پژوهش و جستجو باشند تا با آخرین پیشرفتهای کامپیوتری آشنا شوند و آنها را در پروژهای خود بکار بگیرند تا در عرصه رقابت پیشتاز باشند؛ مهمتر از همه علاقه به مباحث شاخههای کامپیوتر مهمترین اصل موفقیت در این رشته است.

از آن جایی که امروزه مهاجرت مهندسان به اتریش یکی از جذابترین عناوین مهاجرتی در سراسر دنیا است، تصمیم گرفتیم مقالهای دراینخصوص به نگارش درآوریم تا مهندسان موفقی که متقاضی مهاجرت به اروپا هستند بتوانند از این مقاله نهایت بهره را ببرند و با مزایای مهاجرت مهندس ها به اتریش بهخوبی آشنا شوند. زارع پور در خصوص این مرکز گفته که می توان آن را در حوزه فضای مجازی بعنوان نخستین نهاد حاکمیتی فعال و سیاستگذار شناخت. در بخش سختافزاری مهندسی کامپیوتر اجزاء فیزیکی و به اصلاح سخت رایانه مانند مدارها و بردهای الکترونیکی گفته میشود. طبق گفته ی او چنین تشکلی، یک سازمان مردم نهاد از مدافعان فیلترینگ گسترده سایت ها و فضاهای آلوده و ناپاک برای گروههای سنی کم میباشد و اولویتش استفاده از شبکه های اجتماعی داخلی است و برای پیشبرد اهداف ملی ایران، پیشرفت آن ها را توصیه می کند. فارغ التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر میتوانند در بخش فناوری اطلاعات سازمانهای اداری، بانکها و سازمانهای مالی، صنایع دفاعی، صنعت حمل و نقل، صنایع تولیدی، بخشهای آموزشی، و سازمانهای خدمات درمانی مشغول بکار شوند، تا از سیستمهای کامپیوتری برای حل مسائل این سازمانها و صنایع استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید