مهندسی کامپیوتر – دانشکده فنی و مهندسی میانه

تغییر استاد راهنما و یا موضوع رساله، تنها یک بار و با تصویب شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده امکان پذیر می باشد و بدیهی است سنوات تحصیلی دانشجو نباید از حداکثر مدت مجاز تجاوز نماید. ۳. اگر دانشکده ای مایل به ارائه یک یا چند درس تخصصی به صورت دائمی باشد که این دروس در لیست درسهای ارائه شده توسط وزارت نباشد، می باید سیلابس درس پیشنهادی را پس از اجرای آزمایشی در قالب مباحث ویژه با مفاهیم پیشرفته و تایید مراجع ذیصلاح دانشگاه، جهت بررسی و تصویب نهایی به دفتر برنامه ریزی درسی وزارت ارسال نماید. از جمله دانشگاه هایی هستند که شرایط ورود به رشته مهندسی کامپیوتر را به صورت بدون کنکور و تنها بر اساس سوابق تحصیلی فراهم کرده اند. ارتباط با صنعت یکی از مهمترین بخشهایی است که میتواند علاوه بر فواید علمی، منجر به جذب سرمایه برای دانشگاه گردد. بازار کار گرایش معماری کامپیوتر به نسبت سایر گرایشها کمتر است و شاید یکی از دلایل آن عدم تولید کامپیوتر و وسایل جانبی در داخل کشور باشد ولی به دلیل وجود فارغالتحصیلان کم در گرایش معماری کامپیوتر، بازار کار این گرایش نیز تقریباً فراهم است. با توجه به رشد روز افزون استفاده از سیستمهای کامپیوتری در ایران شرکتهای فراوانی در زمینهی واردات قطعات سخت افزاری گوناگون به داخل کشور فعالیت میکنند.

ضمناً برای آینده نزدیک نیز، رشد خوبی در استخدام تحلیلگران سیستم توسط شرکتهای مشاوره IT پیشبینی شده است. همان گونه که به آن اشاره شد در طول سالهای گذشته به دلیل نبود فرصتهای شغلی مناسب تعدادی از فارغ التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر و گرایش سخت افزار این رشته ناگزیر از کار در شرکتهای فروش و تعمیر قطعات سخت افزاری بودند. فارغالتحصیلان کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر در گرایش نرم افزار در تمامی بخشهای صنعت، مراکز انفورماتیک و IT شرکتهای مختلف، وزارتخانههای مختلف، بخشهای خصوصی تهیه نرمافزار، طراحی سایت و سایر شغلهای مرتبط میتوانند مشغول به کار شوند، و اصولاً بازار کار گرایش نرم افزار از بقیه گرایشها بیشتر است. چون می توانید با فارغ التحصیلی از دانشگاه های با کیفیت این کشور، به عنوان یک متخصص و مهندس تعامل دو جانبه سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر، با تکنولوژی های روز دنیا دست و پنجه نرم کرده و در بهترین موقعیت های شغلی موجود در بازار، مشغول به کار شوید. به این مفهوم که رشته ای خالص نیست و از تلفیق رشته هایی نظیر مدیریت، مهندسی صنایع، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر به ویژه نرم افزار به وجود آمده است.

یکی دیگر از مواردی که برای مهندسین کامپیوتر ضرورت دارد، همراه بودن و آشنایی با جدید ترین فناوریها و تکنولوژیها در این حوزه است. پیشرفت تکنولوژی را میتوان وابسته به توسعه حوزه کامپیوتر و زبانهای برنامهنویسی دانست به این دلیل که امروزه تمامی فعالیتهای صنایع در گرو گامهایی است که حوزه کامپیوتر در جهت توسعه خود برمیدارد. تا حد زیادی میتوان گفت دروس دانشگاهی به تنهایی نمیتوانند پاسخگوی شما برای ورود به بازار کار باشند. نرم افزارها را میتوان به دو رده ی کلی دسته بندی کرد که عبارت اند از: نرم افزارهای سیستمی و نرم افزارهای کاربردی. دانشگاه آزاد ، دانشگاه علمی کاربردی ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاه غیرانتفاعی و … زیرگروه نرمافزار تمامی موضوعات منطق، ریاضیات، روش حل مسئله و توسعه برنامههای کاربردی را شامل میشود. تمامی گرایش های مهندسی کامپیوتر در کشور های اروپایی با سطح بالاتری دنبال میشه. تمامی سرفصلها و مباحث درس سیستمهای عامل در دوره آموزش سیستمهای عامل از مجموعه دورههای دروس علوم و مهندسی کامپیوتر در سایت فرادرس پوشش داده شده است. طراحی الگوریتم و برنامهنویسی از مهم ترین مباحث شاخه نرمافزار در رشته مهندسی کامپیوتر محسوب میشوند. لازم به اشاره است که در این مقطع، گرایش نرمافزار به برنامهنویسی و گرایش سختافزار به کنترل و طراحی سختافزار میپردازد.

به کمک زبان برنامهنویسی ما دستوراتی را برای اجرا به سیستم رایانه منتقل میکنیم. یکی دیگر از تواناییهای مهم برای موفقیت در این رشته داشتن خلاقیت بالا، نظم فکری برای اجرا و طراحی هرچه بهتر پروژههای کامپیوتری است. اما برای افراد متخصص و دارای هوش و خلاقیت همیشه اوضاع متفاوت است. مهندسی کامپیوتر به دلیل طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر در کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. رشته مهندسي كامپيوتر به طراحي و ساخت اجزاي مختلف كامپيوتر مي پردازد. زبان انگلیسی از دیگر دروس مهم در این رشته محسوب میشود و تقویت هرچه بیشتر آن به شما کمک زیادی خواهد کرد؛ چراکه این رشته به مطالعهی زیادی احتیاج دارد و لازم است تا شما همواره به دنبال یادگیری و مطالعه جدیدترین مسائل مرتبط به حوزهی تکنولوژی باشید. با توجه به اینکه اکثر مقالات بهروز در این حوزه به زبان انگلیسی میباشند، توانایی شما در درک متون انگلیسی میتواند بسیار کارآمد باشد. در حال حاضر اکثر دانشگاههای معتبر در دنیا این رشته را ارائه میدهند. در حال حاضر رشته مهندسی کامپیوتر، یکی از بهترین رشتههای دانشگاهی در سراسر دنیاست.

دیدگاهتان را بنویسید