مهندسی کامپیوتر – دانشکده فنی و مهندسی میانه

با توجه به اهداف کلان دانشگاه خاتم، بهمنظور حضور دانشگاه در جمع دانشگاههای برتر کشور، گروه گروه مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق، در سال 1395، مرکز رباتیک و هوش مصنوعی خاتم را تأسیس نمودند. دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات (IT) در سال ۱۳۸۳ تأسیس گردید. دانشجویان محصل در این گرایش با موضوعاتی از قبیل شناخت انواع سیستمهای توزیع شده, کارایی شبکههای کامپیوتری, شناخت انواع معماری در شبکههای کامپیوتری و … زبان انگلیسی از دیگر دروس مهم در این رشته محسوب میشود و تقویت هرچه بیشتر آن به شما کمک زیادی خواهد کرد؛ چراکه این رشته به مطالعهی زیادی احتیاج دارد و لازم است تا شما همواره به دنبال یادگیری و مطالعه جدیدترین مسائل مرتبط به حوزهی تکنولوژی باشید. طراحی الگوریتم و برنامهنویسی از مهم ترین مباحث شاخه نرمافزار در رشته مهندسی کامپیوتر محسوب میشوند. یکی دیگر از تواناییهای مهم برای موفقیت در این رشته داشتن خلاقیت بالا، نظم فکری برای اجرا و طراحی هرچه بهتر پروژههای کامپیوتری است. حیطه کاری این افراد، طراحی سیستمهای کامپیوتری، طراحی سیستم عامل، مدارهای الکترونیکی و سامانههای کنترلی در رایانهها است. گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه خاتم از سه آزمایشگاه تخصصی برخوردار است که هر یک در نوع خود جزو پیشرفتهترین مراکز علمی و پژوهشی به شمار میروند.

این مهارت نه تنها در رشته کامپیوتر بلکه در تمامی رشته یکی از واجبات هست. این مرکز در حال حاضر با پنج رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران و علوم کامپیوتر فعالیت مینماید. فعالیت این گروه در سال 1387 با رشته کارشناسی مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار در دانشکده فنی و مهندسی ادامه یافت و در حال حاضر این گروه دارای 280حدود نفر دانشجو در مقطع کارشناسی می باشد.گروه مهندسی کامپیوتر دارای دو نفر هیات علمی و یک نفر بورسیه می باشد و همچنین از اساتید دیگر دانشگاه های استان و استان های همجوار بعنوان کادر آموزشی استفاده می گردد. شما میتوانید برای تحصیل در خارج از کشور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اقدام کنید. اگر هم در زمینه ارائه خدمات معلم خصوصی سوالی دارید یا برای انتخاب رشته نیاز به راهنمایی یا مشاوره دارید یا روی لینک معلم خصوصی استادبانک کلیک کنید یا با شماره تماس ۰۰۰-۵۴۴۳۵-۰۲۱ برای راهنمایی و مشاوره با مجموعه استادبانک ارتباط بگیرید. هم چنین باید در ریاضی توانمند بوده و قدرت تجزیه و تحلیل خوبی داشته باشد .

افراد متخصص در این حوزه باید در زمینه ذخیره اطلاعات، بازیابی و سازماندهی اطلاعات، تجزیه و تحلیل آنها و حفاظت دادهها فعالیت داشته باشند. بچه ها باید هوش حل مسئله و تجزیه و تحلیل و آشنایی ریاضی رو داشته باشن. هوش حل مسئله داشته باشه. گرایش هوش مصنوعی یکی از جذاب ترین و بهترین گرایش رشته کامپیوتر هست که خودش شامل چندین زیرشاخه میشه. یکی دیگر از مواردی که برای مهندسین کامپیوتر ضرورت دارد، همراه بودن و آشنایی با جدید ترین فناوریها و تکنولوژیها در این حوزه است. فرد ممکنه در بعضی پروژه ها با چندین نفر در تعامل باشه. درامد رشته کامپیوتر و بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر کاملا بستگی به به میزان کارکرد و حرفه و مهارت فرد داره. یکی از مهم ترین عوامل جذب نیرو در بازار کار توجه به نیازهای جامعه هنگام تربیت دانش آموختگان است. تا حد زیادی میتوان گفت دروس دانشگاهی به تنهایی نمیتوانند پاسخگوی شما برای ورود به بازار کار باشند. “انسان باید بیندیشد ولی ماشین باید کار کند.” این شعار متخصصان کامپیوتر است، متخصصانی که با پیشرفت و توسعه کامپیوتر توانستهاند مغز و عضلات انسان را از اشتغالات تکراری و پیشپا افتاده نجات بخشند و او را در رفع مشکلات و مسایل یاری دهند تا جایی که در کشورهای صنعتی و پیشرفته، کامپیوتر در زندگی افراد حضوری اجتنابناپذیر دارد.به همین دلیل رشته مهندسی کامپیوتر که به طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر میپردازد، از اهمیت بسیاری برخودار است.

مهندسی کامپیوتر از این جهت اهمیت دارد که اقتصاد امروز به سیستم های کامپیوتری وابسته است که سریع، به روز و ایمن هستند. در این گرایش با انواع نرمافزارها آشنا میشوید و کدنویسی برای ساخت انواع برنامهها را یاد میگیرید. یکی دیگر از شاخههای مهندسی کامپیوتر که امروزه محبوبیت زیادی در جامعه دارد، حوزه طراحی وب است. در ادامه به بررسی هر یک از شاخههای کاری رشته مهندسی کامپیوتر خواهیم پرداخت. این رشته در کشور ما نیز اهمیت بسیاری داشته و تا مقطع دکتری تدریس میشود. این مبلغ بسته به تخصص شما و زمینه ی کاری تان تا ماهیانه ۱۰۰۰۰ یورو هم قابل افزایش است. البته شاید کمی واقعی باشد؛ چون خود من تا قبل از ورود به دانشگاه فکر میکردم با تکنیکهایی مثل ساخت نرمافزار، اپلیکیشن، بازی و نحوه هک کردن آشنا میشوم؛ اما وقتی وارد شدم دیدم که ای دل غافل اصلا از این خبرها نیست. بعدها در سال 1384 در رشته کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات دانشجو پذیرش نموده است و سپس از سال 1386 در مقطع کارشناسی ارشد گرایش هوش مصنوعی دانشجو پذیرش نموده و از سال 1388 نیز رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرمافزار در این دانشگاه تاسیس گردید.

دیدگاهتان را بنویسید