مهندسی کامپیوتر – دانشکده فنی و مهندسی میانه

این رشته در مقطع کارشناسی دارای ۲ گرایش سخت افزار و نرم افزار می باشد. این مهارت نه تنها در رشته کامپیوتر بلکه در تمامی رشته یکی از واجبات هست. بر همین اساس، با خواندن جزئیات مطلب تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا، خیلی سریع متوجه این موضوع می شوید که رشته دانشگاهی انتخابی شما، تمامی فاکتورهای لازم برای لذت بردن و سعادتمند کردن شما را در ادامه زندگی خواهد داشت. مهندسی کامپیوتر از همان رشتههای سخت و خشک دانشگاهی است که از ترمهای اول شما را از ادامه دادن پشیمان میکند! بازار کار رشته کامپیوتر بیشتر از هر مسئله ای نیاز به روحیه تیمی داره. این رشته برخلاف مهندس نرمافزار با طراحی، توسعه و تولید سیستمهای کامپیوتری در هر دو شاخه سخت افزار و نرم افزار سر و کار دارد. البته قابل ذکر است کارشناسی ارشد IT دارای گرایش های عمده ای نظیر تجارت الکترونیکی، سیستم های چندرسانه ای، مدیریت سیستم های اطلاعاتی، امنیت اطلاعات، شبکه های کامپیوتری و مهندسی فناوری اطلاعات است که برخی از این گرایش ها در دانشگاه های ایران ارایه می شود. دانشجویان این گروه در موضوعات مختلف مرتبط با نرم افزار، سخت افزار، شبکه، و مدیریت IT مشغول تحصیل و تحقیق می باشند.گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه خاتم با پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد از سال 1393 کار خود را آغاز نموده است.

درس سمینار (۲واحد) مانند سایر درس ها دارای سیلابس است و اصول روش انجام تحقیق توسط استاد درس تدریس خواهد شد.هدف از این درس ایجاد توانمندی در دانشجو برای ارایه کتبی و شفاهی نتایج یک تحقیق و آشنایی با روش تحقیق می باشد. همه مفاهیمی هستند که با بالاترین دقت و در کوتاهترین مدت زمان ممکن در برنامه های نرم افزاری کامپیوتر انجام می شوند. دانشجویان گروه میتوانند در مورد انجام فعالیتهای فوق برنامه علمی و فرهنگی با دبیر انجمن علمی مذاکره نمایند. احتمال پذیرش در دانشگاههای درجه یک دنیا برای افرادی با مدارک دانشگاههای سراسری ایران (روزانه و شبانه) بسیار بالاتر است و این افراد نسبت به فارغ التحصیلان دانشگاههای آزاد، غیر انتفاعی، پیام نور و علمی و کاربردی شانس بیشتری دارند. فارغ التحصیلان این مقطع، قابلیتها و تواناییهای زیادی دارند و چنانچه در مسیر مناسب هدایت شوند، قادر خواهد بود مشکلات زیادی را حل کنند. همه ی این توانایی های هم به کارشناسان نرم افزار و هم سخت افزار مربوط می شود، اما روشن است که کارشناسان نرم افزار در محدوده مسائل نرم افزاری توانایی بیشتری دارند و برعکس کارشناسان سخت افزار در محدوده مسائل سخت افزاری از توانایی بیشتری برخوردارند. با علاقه میتوان سختیهای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر را آسان کرد، اما اگر علاقه ندارید، بهتر است که رشتهای دیگر را انتخاب کنید.

جواب بله است. در واقع مهم نیست که شما چه رشتهای در دبیرستان خواندهاید؛ مهم این است که در چه رشتهای کنکور میدهید. آیا این رشته در ایران درآمدزا است؟ در دوره کارشناسی ارشد ،در صورت تایید استاد راهنما و دانشکده، دانشجو می تواند حداکثر یک درس خود را از سایر گرایش های مهندسی کامپیوتر یا سایر رشته ها اخذ نمیاد. باید به این موضوع توجه داشته باشید که شرایط پذیرش دانشگاه های دارای رنکینگ جهانی و مشهور کانادا برای رشته مهندسی کامپیوتر سختگیرانه تر بوده و علاوه بر نمره زبان بالا و شرط معدل بیشتر، از دانشجو شهریه بیشتری در طول سال اخذ خواهد شد. از سوی دیگر، امکان ادامه تحصیل در برخی از دانشگاههای خارج از کشور که شهریه دریافت میکنند نیز به سادگی فراهم است. بدون تردید پیشرفت صنعتی و حرکت به سوی استقلال و خود کفایی که از اهداف والای انقلاب اسلامی است، بدون توجه کافی امر تحقیقات میسر نبوده و تحقق مراتب آموزش در بالاترین سطح و پژوهش در مرزهای دانش و استفاده از فناوری پیشرفته را ایجاب می نماید.

لازم به توضیح است که با توجه به وسعت و گستردگی تحولات علم و فناری در رشته مهندسی کامپیوتر در دنیا در این برنامه مانند برنامه های همه دانشگاه های معتبر دنیا سعی شده است که ترکیبی از اختیار و الزام ملاک کار قرار گیرد و تفکیک درس ها به سه دسته نیز با توجه به اهمیت و محوری بودن آن ها در شکل دهی بینش و بصیرت دانشجو در فهم و به کار گیری دانش و مهات های آموزش داده شونده صورت گرفته است و الا در پنج گرایش پیش بینی شده باتوجه به نظر استادان صاحب نظر برای دانشکده مجری و در مواردی باید دانشجویان مقدار معینی از اختیار و انتخاب در چارچوب قابل قبول گرایش،پیش بینی شده است که با توجه به نیازهای خاص منطقه ای در کشور و یازمینه های پژوهشی و تجربه های ویژه استادان دانشگاه مجری به اجرا درمی آید. از دیگر مزایای روش تدوین این دوره در مقایسه با دوره های قبلی تعریف و تعیین درس ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی بدون تفکیک دکتری و کارشناسی ارشد است که حق انتخاب بیشتری را در راستای شکوفایی انشجویان فراهم آورد.

دیدگاهتان را بنویسید