مهندسی کامپیوتر – دانشکده فنی و مهندسی میانه

همچنین مهندسی نرم افزار، شبکه های کامپیوتری، مبانی الکترونیک دیجیتال، هوش مصنوعی، اصول و مبانی مدیریت، مبانی اقتصاد مهندسی، آزمایشگاه شبکه، آزمایشگاه پایگاه داده ها، شیوه ارایه مطالب علمی و فنی، زبان تخصصی و آزمایشگاه سیستم عامل از دیگر دروس اصلی این رشته به شمار می رود. در جریان آموزشهای دوره، دانشجویان با اصول و مبانی و کاربردهای مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات و با دانش و فناوری روز مرتبط با سیستمهای کامپیوتری و سطح طراحی آنها آشنا میگردند و بر سطوح پیاده سازی، پشتیبانی و بهینه سازی سیستمهای مهندسی کامپیوتری مورد نیاز جامعه مسلط میشوند و آمادگی برای انجام پژوهش و کسب قابلیت طراحی سیستمهای جدید در دوره تحصیلات تکمیلی را حاصل میکنند. با توجه به اهمیت و رشد روز افزون این دانش و فناوری های آن، لازم است کارشناسانی تربیت شوند که بتوانند از عهده تحلیل و طراحی سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری و الگوریتم های مربوط برای حل مسائل مختلف آن برآیند. اما در مجموع موفقیت در این رشته نیاز به خلاقیت، توانایی لازم برای حل مسائل جدید، پرتلاش بودن و نا امید نشدن از شکست، جست و جو گر بودن، به روز بودن و روحیه کار تیمی، دارد. امروزه یک مهندس کامپیوتر اگر علاقمند به کار باشد، هیچ وقت با مشکل بیکاری روبه رو نمیشود.

ضمن اینکه بازار مذکور در سالهای اخیر، همواره رشد مناسب و رو به جلویی را تجربه کرده است. امروزه یک مهندس کامپیوتر اگر علاقمند به کار باشد، هیچ وقت با مشکل بیکاری روبه رو نمی شود. در رابطه با بازار کار و فرصت های شغلی رشته مهندسی کامپیوتر لازم است بدانید که این رشته به دلیل کاربردی بودن در جوامع امروزی در وضعیت مناسبی قرار دارد و فارغ التحصیلان این رشته با بیکاری مواجه نخواهند شد. هدف رشته مهندسی کامپیوتر بازنمایی، پردازش، انتقال و استفاده از اطلاعات است که بسیاری از علوم مختلف از جمله علوم مهندسی، علوم پزشکی و علوم انسانی را تحت تاثیر خود قرار داده است. لذا آنچه در این گزارش مورد بررسی قرار می گیرد آشنایی با رشته مهندسی فناوری اطلاعات، پرداختن به چگونگی امکانات لازم و نقاط ضعف و چالش های موجود در مسیر ارایه این رشته است. باز هم پاسخگویی نیاز این پروژه و پروژه های مشابه نخواهند بود. منظور از حداقل ها این است که در دانشگاه مباحث تئوری را آموخته باشند و پروژه ها را انجام داده باشند.

از آن پس تاکنون رشته IT در مقاطع تحصیلی مختلف و توسط دانشگاه دولتی و غیردولتی به متقاضیان یادگیری این علم آموزش داده می شود و علی رغم نوپایی خود از طرفداران قابل توجهی برخوردار است. از سوی دیگر، فرصتهای شغلی در زمینه شبکه هم بسیار فراوان هستند و در عین حال، شرکتهای تولید کننده قطعات گوناگون و دستگاههای مختلف نیز همواره تمایل دارند مهندسین کامپیوتر با گرایش سختافزار را به خدمت گیرند. مهندسی کامپیوتر رشته ای است که به طراحی و ساخت اجزای مختلف رایانه می پردازد و اهمیت زیادی دارد. همانطور که از نامش پیداست، رشته کامپیوتر به طراحی، ساخت، نگهداری و توسعه اجزای مختلف کامپیوتر و سیستم های کامپیوتری میپردازد. این گونه برنامه ها معمولاً عمومیت برنامه های سیستم را نداشته و برای زمینه های مختلف مهندسی، علمی، تجاری، آموزشی، تفریحی و یا طراحی نوشته می شوند. اکثر فارغ التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر اگر حداقل توانایی های لازم را در دانشگاه کسب کرده باشند می توانند به راحتی جذب بازار کار شوند. در ادامه، باید خاطر نشان ساخت که بازار کار طراحی وب هم بسیار پر رونق است و ورود به آن نیز شاید از سایر موارد راحتتر و سریعتر باشد. اگر برنامه نویسیتحت عنوان برنامه نویس وب در رده کارشناس کار کند، حداقل درآمد 700000 تومان، حداکثر درآمد 2200000 تومان و متوسط درآمد ماهیانه 1200000 تومان را خواهد داشت.

برای کسب درآمد های بالاتر باید علاوه بر مهارت های نرم افزاری و سخت افزاری، مهارت های اجتماعی و ارتباطی خودتان را نیز افزایش دهید. تا سال 1395 دانشجویان با انتخاب گرایش وارد دانشگاه می شدند اما از سال 95 دانشجویان در ابتدا فاقد گرایش بوده و در سال سوم گرایش خود را از بین گرایش فناوری اطلاعات و گرایش معماری سیستم های کامپیوتری انتخاب می کردند. تعیین گرایش دانشجویانیکه در پایان 7 ترم تحصیل موفق به احراز شرایط نشوند و یا در اولین نوبت پس از احراز اقدام ننمایند، توسط دانشکده/ گروه آموزشی و با توجه به ظرفیت های باقیمانده انجام می گیرد. طول مدت این دوره آموزشی ۱۰ ساعت و ۳۸ دقیقه و مدرس آن دکتر فرشید شیرافکن است. فیلم آموزش ساختمان داده ها (مرور – تست کنکور ارشد): طول مدت این دوره ۲۰ ساعت و ۳۵ دقیقه و مدرس آن دکتر فرشید شیرافکن است. طول مدت دوره سیستمهای عامل ۱۱ ساعت و مدرس آن دکتر فرشید شیرافکن است. مدت هر واحد برای درس نظری 16، عملی و آزمایشگاهی اصلی و تخصصی 34، کارگاهی 51 و کارآموزی 120 ساعت است. این دوره برای آن دسته از دانشجویان رشته کامپیوتر مناسب است که قصد گذراندن درس هوش مصنوعی را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید