مهندسی کامپیوتر – دانشکده فنی و مهندسی میانه

اما مراکز خصوصی حقوقی بر پایهی مهارت و تجربه و اطلاعات مهندسان پرداخت خواهند نمود. اینکه فارغ التحصیلان در مراکز دولتی استخدام شوند یا مراکز خصوصی بر حقوق دریافتی آن ها مؤثر خواهد بود. جدول 1 فهرست دروس اصلی رشته «مهندسی کامپیوتر» و جدول 2 فهرست دروس تخصصی گرایش «معماری سیستمهای کامپیوتری» را در دانشگاههای دولتی ایران نشان میدهد. از طرفی این مهندسان در صورت داشتن مهارت و علم کافی می توانند دفاتر مهندسی خود را تأسیس نموده و به انجام خدمات کامپیوتری گستره بپردازند و از این طریق به درآمد های بالایی دست یابند. آنها با هم، رایانه Atanasoff-Berry را به وجود آوردند که به نام ABC شناخته می شد. البته بدون رایانه هم می توان ادامه تحصیل داد، اما اگر پیشرفت و تسلط در این رشته مدنظر باشد، وجود کامپیوتر شخصی ضروری خواهد بود. این علم روز به روز در حال ترقی و پیشرفت بوده و بنابراین فرصت های شغلی برای مهندسان این رشته همواره وجود خواهد داشت. کسب اطلاعات جدید و به روز برای یک مهندس کامپیوتر خیلی مهم است. بنابراین بازار کار رشته دانشگاهی مهندسی کامپیوتر بسیار گسترده بوده و افراد علاقهمند و دارای پشتکار و مهارت، شغل و درآمد مناسبی در این بازار پیدا خواهد نمود.

بازار کار و آینده شغلی رشته دانشگاهی مهندسی نرم افزار بسیار گسترده بوده و فارغ التحصیلان این رشته فرصت های شغلی خوبی در پیش رو خواهند داشت. وی می افزاید: مهندس نرم افزار به ارایه راه حل برای حل مسایل پیچیده سازمانی می پردازد، در حالی که مهندس IT پیاده سازی راه حل ها با استفاده از تکنیک را بر عهده می گیرد. تغییراتی که به همراه خود موجی از نوآوریها و کاربردهای تازه به ارمغان آورده است. با ما همراه شوید تا اطلاعات لازم را برای قبولی در این رشته را به شما عزیزان توضیح دهیم. با فارغ التحصیلی از رشته مهندسی کامپیوتر، موقعیت های شغلی متعددی از جمله توسعه دهنده نرم افزار، مهندس سخت افزار، متخصص IT، طراح سیستم و موارد متعدد دیگری در صنعت های مختلف نرم افزار سازمانی، اتوماسیون، هوافضا، خودکارسازی و رباتیک، شبکه و پایگاه های داده، خدمات درمانی و سلامت، بخش امنیت در انتظار شما خواهد بود. این متخصصان می توانند به طراحی مدارهای مجتمع دیجیتالی بپردازد که این بخش از سخت افزار بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری پرداخته می شود.

در گرایش مهندسی نرم افزار دانشجو یاد می گیرد که چطور نرم افزارهای عظیم طراحی نموده و برنامه ریزی کند، او یاد می گیرد که چگونه نرم افزار ها را تست و ارزیابی نهایی کرده و در نهایت مستند سازد. به طور کلی این رشته، به طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر میپردازد. روش های جدید طراحی و ساخت رایانه و ارزیابی و به کارگیری آن ها را شناسایی و یاد بگیرند. ساخت این رایانه برای تکمیل ۵ سال به طول کشید. بنابراین به روز بودن و داشتن مهارت بالا برای کسب درآمد در این رشته دانشگاهی بسیار مهم خواهد بود. محل اشتغال یکی از عوامل مهم در میزان حقوق و درآمد این رشته محسوب می شود. هکرهای کامپیوتری سعی بر این دارند تا با سرقت اطلاعات شخصی و مهم کاربران، به سیستم آنها آسیب بزنند و وظیفه مهندسین امنیت شبکه، جلوگیری از بروز این اتفاق است. توانایی مالی : دانشجویان این رشته دانشگاهی باید توانایی مالی برای خرید یک رایانه شخصی را داشته باشند تا بتوانند در این علم پیشرفت نمایند. افراد برای ورود به مهندسی کامپیوتر باید از هوش ابتکاری بالایی برای حل مسائل برخوردار باشند و همچنین در زمینههای ریاضی و فیزیک قوی باشند؛ رشته مهندسی کامپیوتر چه در بخش سختافزاری و نرمافزاری مناسب برای کسانی است که از صبر و بردباری بالایی در مواجه با مشکلات و چالشها برخوردار باشند؛ مهندسین کامپیوتر باید افرادی خلاق و سختکوش باشند تا بتوانند با کمترین هزینه و زمان نتیجههای دلخواه را ایجاد کنند.

این رشته دانشگاهی از رشته های ریاضی فیزیک بوده و در زیر گروه ۱ مجموعه رشته های آن قرار گرفته است. مهندسی کامپیوتر یکی از رشته های دانشگاهی زیر مجموعه گروه ریاضی و فنی می باشد. این مهارت نه تنها در رشته کامپیوتر بلکه در تمامی رشته یکی از واجبات هست. اگر بخواهیم خوشبینانه فکر کنیم، با رتبه ۵۰۰ میتوانید در یکی از دانشگاههای تهران قبول شوید. در هر دو این موارد، داشتن اطلاعات کافی از ریاضی و منطق الزامی است. دروس مشترک هر دو گرایش : ریاضی، فیزیک، مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، آزمایشگاه کامپیوتر، معادلات دیفرانسیل، ساختمانهای گسسته، برنامهسازی پیشرفته، آمار و احتمالات مهندسی، ریاضی مهندسی، مدار های الکتریکی، ساختمان دادهها، زبان ماشین و برنامه سازی سیستم، مدارهای الکترونیکی، مدارهای منطقی، طراحی الگوریتمها، طراحی و پیادهسازی زبانهای برنامه سازی، ریز پردازنده، معماری کامپیوتر، شبکههای کامپیوتری، سیستمهای عامل، کارگاه عمومی. رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی در سال های گذشته دارای دو گرایش نرم افزار و سخت افزار بوده است. مجموعه های کوچک و متوسط نرم افزاری و سخت افزاری طراحی نموده و طرح های اجرایی برای آن ها ابداع کنند. سیستم های کوچک و متوسط نرم افزاری و سخت افزاری را تجزیه و تحلیل نموده و راه حل مناسب برای اجرای آن ها ارائه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید