مهندسی کامپیوتر – دانشکده فنی و مهندسی میانه

پس از پایان دوره ی کارشناسی، دانشجویان می توانند با انتخاب یک گرایش مطابق با توانایی ها و علایقشان، ادامه تحصیل داده و علاوه بر افزایش سطح دانش و تخصص خود، جایگاه اجتماعی بالاتری نیز کسب کنند. عده ای از فارغ التحصیلان این رشته نیز تحصیلات خود را در سطوح کارشناسی ارشد ادامه میدهند تا تخصص بیشتری را در یک زمینه خاص کسب نمایند. اگر شما هم در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده باشید، احتمالا تا به امروز با این چالش روبرو شده باشید که یک موضوع خاص را از طریق منابع مختلف دنبال کردهاید، اما در نهایت هیچ نکته مهمی دستگیرتان نشده است. از همین رو متخصصان رشته مهندسی کامپیوتر در صورت فعالیت در چنین بخشهایی باید بتوانند به خوبی سیستمهای فعال را شناسایی کرده و از وجود کمبودهای نرم افزاری و سخت افزاری مختلف در آنها باخبر شوند. همچنین شما می توانید معرفی کامل رشته های دانشگاهی گروه ریاضی – فیزیک را در سایت 3گام بخوانید. رشته مهندسی کامپیوتر به شدت مهارت محور است و دانشجویان مهندسی کامپیوتر نمی توانند فقط به آموزش های دانشگاهی بسنده کنند، بلکه آنان باید به طور مستقل و با انجام کارآموزی به کسب مهارت های مختلف در زمینه مهندسی کامپیوتر بپردازند.

شما میتوانید با شرکت در دوره آموزشی Back-End و دوره آموزشی Front-End در کالج رشدانا و بهره گیری از مطالب ارزنده اساتید این مجموعه، مهارتهای لازم در این زمینه را به دست آورید. در حقیقت شما میتوانید در زیرشاخههای مختلفی از علوم کامپیوتر در استرالیا مشغول به کار شوید. با مراجعه به وبگاه دانشگاه مدنظر و بررسی برنامههای درسی این دو رشته، از تفاوتهای آنها میتوانید باخبر شوید. گرایش مهندسی کامپیوتر سخت افزار به بررسی و مطالعه، طراحی ، ساخت، و اصلاح سخت افزارهای کامپیوتری شامل مدارهای چاپی، چیپ های رایانه ای، روترها و قطعات وابسته به آن ( کیبورد، مودم، پرینتر و غیره) می پردازد. هدف از پیدایش رشته کامپیوتر تربیت متخصصانی است که در زمینه تحلیل، طراحی، ساخت و راه اندازی دستگاه و مجموعه های سخت افزاری جدید، بررسی و شناخت مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری موجود، نگه داری، عیب یابی و تعمیر و اصلاح و توسعه فعالیت کنند. ۷- عیب یابی کامپیوترها و سیستمهای کامپیوتری و رفع عیبها. در حال حاضر گروه مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی، کارشناسیارشد (گرایشهای نرمافزار و شبکههای کامپیوتری) و دکتری تخصصی (گرایش شبکههای کامپیوتری) مشغول فعالیتهای آموزشی و پژوهشی است.

مهندسي كامپيوتر که از رشته های گروه ریاضی می باشد ، در مقطع كارشناسي داراي دو گرايش سختافزار و نرمافزار است. اما در سال ۱۳۸۱ بود که رشته مهندسی فناوری اطلاعات به طور رسمی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مورد پذیرش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت. رشته مهندسی کامپیوتر در زیرگروه یک گروه آزمایشی ریاضی قرار دارد و درس های ریاضی، آمار و احتمالات مهم ترین درس های تخصصی برای این درس هستند. یک مهندس کامپیوتر قادر است به تحلیل و طراحی نرم افزارهای جدید و همچنین ساخت یا راه اندازی سخت افزارها بپردازد. نرم افزارها را میتوان به دو رده ی کلی دسته بندی کرد که عبارت اند از: نرم افزارهای سیستمی و نرم افزارهای کاربردی. در این مطلب قصد داریم یک راه حل عالی برای تبدیل دانش محض به مهارت کاربردی را معرفی کنیم. مهم نیست که با کدام یک از گرایش های مهندسی کامپیوتر فارغ التحصیل می شوید .برای یک مهندس کامپیوتر همیشه کار وجود خواهد داشت. باتوجه به محدودیت های حداکثر دو درس جبرانی،رشته های ورودی زیر می توانند دانشجویان ورودی به هر گرایش در نظر گرفته شوند.

تعیین گرایش تخصصی دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر، پس از گذراندن موفقیت آمیز حداقل 70 واحد از دروس پایه و اصلی و اخذ نمره در چهار درس برنامه نویسی پیشرفته، ساختمان داده و الگوریتم، معماری کامپیوتر و سیستم های عامل، اولویت و امتیاز دانشجو (رابطه زیر) و ظرفیت های اعلام شده توسط دانشکده/ گروه آموزشی، حداکثر دوبار در سال صورت می گیرد. دروس این رشته صرفا تئوری نیستند و تعدادی کارگاه و آزمایشگاه عملی نیز در میان واحدهای درسی این رشته دیده میشود. با توجه به زندگی در عصر دیجیتال، مهندسی کامپیوتر یک علم مهم و اساسی محسوب میشود. یک کارآموز کامپیوتر باید چه ویژگیها و مهارتهایی داشته باشد؟ در این مقاله قصد داریم شما را با رشتهی مهندسی کامپیوتر آشنا کنیم. اگر قصد ادامه تحصیل در ایران را دارید، دور گرایش سختافزار را خط بکشید. خوبی این گرایش در این است که در کشور ما حسابی پر رونق است و میتوان در آن پیشرفت زیادی داشت. در این گرایش از رشته مهندسی کامپیوتر نیز مباحث و مطالب نظری کامپیوترها تدریس می شود.

دیدگاهتان را بنویسید