همه چیز درباره رشته مهندسی کامپیوتر، بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر

بیشتر مهندسان کامپیوتر در مقایسه با سایر مشاغل امنیت شغلی عالی دارند و هر ساله بیشتر کشورها متقاضی جذب این مهندسین هستند. اگر این شرطها را داشته باشید، حتما درآمد عالی هم کسب میکنید. پیاده سازی این کامپیوترها نیازمند طراحی سخت افزار، نرم افزار و توسعه فناوری اطلاعات است. هدف دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر تربیت دانشجویانی است که توانایی حل مسائل مهندسی کامپیوتر شامل تحلیل، طراحی و ساخت سامانه های کامپیوتری است، همچنین دانش آموختگان رشته مهندسی کامپیوتر، علاوه بر توانایی طراحی و تحلیل سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری، در ارائه راه حلهای جامع مبتنی فناوری اطلاعات برای حل مشکلات و ارتقا فعالیتهای جامعه توانمند هستند. رشته های مهندسی و علوم کامپیوتر و نیز آی تی (IT) در مقایسه با سایر رشتههای تحصیلی زمینهای جوان و رو به رشد محسوب میشوند بطوریکه می توان گفت فناوری اطلاعات (Information Technology) به معنای امروزی آن هرگز به وجود نمی آمد مگر به وسیله توسعه زبان برنامه نویسی و نزدیک کردن هرچه بیشتر آن به زبان انسان. باید توجه داشته باشید که حوزه کاری و توانایی های فارغ التحصیلان این رشته بسیار وسیع تر از برنامه نویسی است. حتی یکسری مهندسین کامپیوتربا توجه به علاقه خود می توانند به صورت فریلنسری در شغل های تولید محتوا، سئو، تایپ، انجام تحقیقات دانشجویی، طراحی سایت، برنامه نویسی مشغول به کار شوند.

اگر دانشجویی در مقطع لیسانس در گرایش سخت افزار تحصیل کرده باشد میتواند بدون گذراندن واحدهای جبرانی در این رشته مشغول به تحصیل شود. هوش مصنوعی موضوع داغ و پر بحث این روزهای تکنولوژی است که در تلاش است تا حضور انسان در فعالیتها را کمرنگتر کرده و از سیستمهای الکترونیکی شبیهسازی شده، در جهت افزایش توانایی و دقت تلاش کنند؛ بنابراین برای ساخت چنین سیستمهایی به مهندسین کامپیوتر با علم هوش مصنوعی نیاز است، علاوه بر این نیاز به تحلیلگران داده برای دادهکاوی اطلاعات و بهینهسازی آنها بهترین فرصت برای فعالیت در شاخههای کامپیوتری است که به میزان توانایی علمی و عملی وابسته میباشد. تحلیلگران در مورد به روز رسانی های سیستم و فناوری های جدید به سازمان ها مشاوره می دهند. حقوق یک مهندس کامپیوتر در سطح سرپرست در سمت های سرپرست انفورماتیک، مدیر فنی و پشتیبانی، کارشناس ارشد نرم افزار، سرپرست فناوری اطلاعات به طور میانگین 15 میلیون است. حقوق یک مهندس کامپیوتر در سطح کارشناس در سمت های کارشناس نرم فزار، طراح وب، برنامه نویس وب، کارشناس فناوری اطلاعات، مهندس پشتیبان، کارشناس فنی به طور میانگین 12 میلیون است. هدف از تشكيل دوره كارشناسي ارشد فناوری اطلاعات، آموزش نيروي انساني متخصص مؤسسهها و شركتهاي دولتي و خصوصي است كه بتوانند در زمينههاي مربوط به فناوری اطلاعات و در جهت رفع نيازهاي امروز و فرداي جامعه فعاليت كنند.

همچنین علاقمندان به زمینههای کار در حوزه خدمات علمی و پژوهشی (عضویت در هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، تدریس در آموزش و پرورش، تدریس آزاد، نویسندگی و نشر در حوزه فناوری اطلاعات) امکان کار در این حوزه را دارند. البته که کسب موفقیت و دریافت درآمد بیشتر این رشته تنها شامل افرادی است که تشنه یادگیری و کسب مهارت ها و دانش های به روز و جدید هستند. گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه خاتم در ترکیب اساتید مجرب دانشگاههای تراز اول کشور بهصورت نیمه وقت در کنار تعدادی اساتید دیگر که به صورت تماموقت در دانشگاه فعال هستند تشکیل شده است که شرح آن در جدول زیر مشاهده میگردد. مهندسان برق با دریافت اقامت کشور اتریش مانند هر کشور اروپایی دیگر باید بدانند که آینده روشنی به استقبال آنها خواهد آمد. البته اینکه دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر چند واحد از دروس عمومی، پایه، تخصصی یا اختیاری بردارند ممکن است از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت باشد. دانشجویان کارشناسی پیوسته باید 142 واحد درسی را بگذرانند.

طبق برنامه درسی که دانشگاه شریف برای رشته مهندسی کامپیوتر پیشنهاد داده استف طول دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر 4 سال است، در طی دوره لیسانس دانشجویان باید 22 واحد درس عمومی، 19 واحد دروس پایه، 67 واحد دروس تخصصی، 29 واحد دورس اختیاری و 3 واحد پروژه و 3 واحد کارآموزی که در مجموع 140 واحد میشود را اخد کنند. در زیر بعنوان مثال چارت درسی رشته کامپیوتر و همین طور دروس اختیاری و اجباری رشته کامپیوتر در دانشگاه صنعتی شریف را برای شما آورده ایم. رشته مهندسی کامپیوتر امروزه جزو پرطرفدار ترین رشته های زیر گروه ریاضی است. همچنین مهندسی کامپیوتر علمی گسترده و جذاب است، که در سال های اخیر یکی از ۳ اولویت های مهم و اولیه رتبه های کنکور سراسری به ویژه نفرات برتر کنکور سراسری بوده است. من قبل دانشگاه به دلایل زیادی درس خوندن اولویت اولم نبود و همیشه درگیر مسابقات و تمرینات ژیمناستیک و کارهای حاشیهای دیگه بودم اما تصمیم داشتم با ورود به دانشگاه و خوندن رشته مورد علاقهام (مهندسی کامپیوتر) همه چیز رو عوض کنم و بچسبم به درس و با قدرت ادامش بدم.

دیدگاهتان را بنویسید