چرا مهندسی کامپیوتر و چرا نه؟

سیستمهای اطلاعاتی: در گرایش سیستمهای اطلاعاتی از رشته علوم کامپیوتر نیز نحوه مدیریت پروژههای نرم افزاری و سیستمهای اطلاعاتی، آموزش داده میشود. اغلب همایشی برای آشنا کردن دانشجویان با فیلدهایی که وجود دارد برگزار میشود) بعنوان مثال اگر گرایش نرم افزار قبول شده باشید حدود 15 فیلد کاری به شما معرفی میشود، بعنوان مثال فیلدهای اینترنت اشیا (IOT)، رایانش ابری (cloud computing)، مالتی مدیا، پردازش تصویر، Big data، دیتابیس، real time، embedded، پردازش موازی و سیستمهای توزیع شده، fog computing، شبکههای میان تراشهای (Network on chip) و برخی از فیلدهای دیگر. قبول میشود فیلدی که دانشجو جهت پژوهش و تحقیق در دوره ارشد و یا حتی دکتری انتخاب میکند میتواند به گرایش قبول شده وی در دانشگاه ارتباطی نداشته باشد و با توجه به فیلدهایی که اساتید گرایشی که دانشجو در آن گرایش قبول شده است دانشجو میتواند هر فیلد و موضوعی را که به آن علاقمند است و اساتید آن گرایش کار میکنند، دنبال کند.

در فیلم زیر نیز دکتر تقی یاره عضو هیات علمی دانشگاه تهران به معرفی رشته آی تی پرداخته اند، دکتر تقی یاره دانشآموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف، ایشان لیسانس خود را در سال های 1363 تا 1368 در گرایش نرم افزار دانشگاه صنعتی شریف و ارشد خود را در سال های 1369 تا 1372 در گرایش نرم افزار در دانشگاه صنعتی شریف اخد کرده اند و دکتری مهندسی کامپیوتر در گرایش الگوریتم و محاسبات از دانشگاه توکیو در سال های 1375 تا 1379 است. گرایش ها و تخصص های رشته مهندسی کامپیوتر در هر موسسه آموزشی و دانشگاه متغیر بوده و به طور اختصاصی توسط آن دانشگاه ارائه می شود. اگر هم در زمینه ارائه خدمات معلم خصوصی سوالی دارید یا برای انتخاب رشته نیاز به راهنمایی یا مشاوره دارید یا روی لینک معلم خصوصی استادبانک کلیک کنید یا با شماره تماس ۰۰۰-۵۴۴۳۵-۰۲۱ برای راهنمایی و مشاوره با مجموعه استادبانک ارتباط بگیرید. دروس ارائه شده در اين گروه شامل: شبكه هاي كامپيوتري پيشرفته، الکترونیک دیجیتال، سيستم های روی تراشه، معماری کامپیوتر پیشرفته، سيستم عامل پيشرفته، سيستم های کامپيوتری امن، ارزيابي كارايي سيستم هاي كامپيوتري، طراحی و ارزيابی سیستم های نهفته، و طراحی سيستم های تحمل پذير اشکال می باشند.

زمینههای تحقیقاتی مورد علاقه وی الگوریتمهای بیوانفورماتیک (مسائل مربوط به ساختارهای RNA) و علوم اعصاب محاسباتی، بخصوص شبکههای عصبی ضربهای و مدلسازی فرآیندهای سیستم بینایی در مغز میباشد. در ارزیابی و دسته بندی بهترین مشاغل دنیا کامپیوتر، مهندسی نرم افزار- تحلیلگر سیستم و متخصص امنیت شبکه در بالاترین رتبه بندی قرار دارند. شرکتها باید از امنیت شبکههای خود اطمینان حاصل کنند. مهمترین توانمندی دانشآموختگان این رشته، استفاده صحیح و بهرهبرداری به موقع از اطلاعات است. با توجه به محدودیت رشته های مهندسی در مقطع لیسانس،خوشبختانه تعداد انتخاب های متقاضیان تحصیل در ایتالیا و رشته مهندسی کامپیوتر ایتالیا زیاد است و دانشجویان می توانند در سایر رشته های مرتبط با این رشته تحصیلات عالی خود را آغاز کرده و در مقطع فوق لیسانس با توجه به گرایش های گوناگون در حوزه ی کامپیوتر و IT و اطلاعات فناوری فارغ التحصیل شوند. به عنوان بخش بسیار کوچکی از کسب و کارهای نیازمند به حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات می توان به شرکتهای تولیدکننده نرم افزار، تولیدکنندگان قطعات صنعتی و کامپیوتری، شرکتها، مؤسسات خدماتی و مراکز آموزشی اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر محمد قدسی به این لینک از ویکی پدیا مراجعه کنید.

بطورکلی مقطع ارشد کامپیوتر و علوم کامپیوتر کاملا با لیسانس کامپیوتر و همین طور علوم کامپیوتر متفاوت است ( مقطع دکتری نیز بسیار مانند ارشد است و واحدهایی که خود شما در ارشد برنمیدارید را در دکتری برخواهید داشت، البته مقطع دکتری کامپیوتر تفاوتهای دیگری نیز دارد مانند الزامی بودن آزمون زبان، امتحان جامع و تعداد دروسی که باید در دوران دکتری پاس کنید 6 درس 3 واحدی خواهد بود)، شما در لیسانس کامپیوتر مجبور هستید تعداد واحدهای زیادی را (حدودا 143 واحد) بگذرانید در صورتی که شاید به بسیاری از این واحدها علاقه نداشته باشید و همین طور در دوران لیسانس تقریبا در تمامی دروس بخش عظیمی از نمره به مباحث تئوری اختصاص دارد در صورتی که این امر در ارشد و دکتری کامپیوتر کاملا بر عکس است و بیشتر نمره به کارهای پژوهشی و عملی و انجام پروژه و تمرین اختصاص دارد. از این به بعد دانشجویان تعداد کمی درس را از بین تعداد دروس زیادی که در آن گرایش تعریف شدها ست بر اساس فیلدی که انتخاب کردند و با صلاح دید استاد راهنما و مدیر گروه گرایش شان بر میدارند، بنابراین چون دانشجو خودش فیلدی را انتخاب کرده که به آن علاقه دارد، به واحدهایی هم که خودش در راستای پایان نامه اش بر میدارد علاقه خواهد داشت و بنابراین مثل لیسانش نخواهد بود که دانشجو مجبور باشد تعداد واحدهایی زیادی که به آنها علاقه ندارد را پاس کند.

دیدگاهتان را بنویسید