کارآموزی کامپیوتر در مشهد

من قبل دانشگاه به دلایل زیادی درس خوندن اولویت اولم نبود و همیشه درگیر مسابقات و تمرینات ژیمناستیک و کارهای حاشیهای دیگه بودم اما تصمیم داشتم با ورود به دانشگاه و خوندن رشته مورد علاقهام (مهندسی کامپیوتر) همه چیز رو عوض کنم و بچسبم به درس و با قدرت ادامش بدم. قبل از ورود به دانشگاه بیشتر کارهای گرافیکی انجام میدادم و همینطور المپیاد کامپیوتر هم تا مرحله کشوری شرکت کرده بودم اما هیچی از برنامهنویسی و دنیای توسعه و مهندسی نرمافزار نمیدونستم. برای همین تا میتونید روی این موضوعات وقت بذارین و با دقت و انگیزه روشون عمیق بشید. رشته ها و زیرمجموعه های مهندسی کامپیوتر یکی از جذاب ترین موضوعات در بازار کار در سراسر جهان است ، اما در خارج از کشور مهم نیست که در کدام شاخه IT ، نرم افزار یا سخت افزار فارغ التحصیل شده اید زیرا همه آنها زیر مجموعه مهندسی کامپیوتر هستند. دنیا دنیای هوشمصنوعی و یادگیری ماشین هستش و تمام برنامهها و وباپلیکیشنها به این سمت دارن پیش میرن و در واقع این موضوعات از حوزههای ترند روز دنیا هستند و به شدت بازارکار جهانی خوبی داره. امروزه با توجه به ورود گسترده فضای مجازی و اینترنتی به زندگی افراد و آنلاین شدن بسیاری از امورات زندگی، طراحان وب میتوانند جایگاه خوبی در بازار کار کسب کنند.

بسیاری از حرفه ها در روند کاریشان به تخصص فناوری اطاعات نیاز دارند و بدون آن عملکرد آنها به درستی انجام نخواهد شد. شما باید، پس از انتخاب کشور، شهر و استان مورد نظر خود در کانادا، به دنبال یک موسسه آموزشی ایده آل گشته و با رجوع به وب سایت دانشگاه، از شرایط مورد نیاز پذیرش تحصیلی کانادا مطلع شوید. این اعدادی که گفتم یک آمار تجربی بود که شاهد این قضیه هم تعداد پیامهایی هستش که در آخر هر ترم برای زدن پروژههای درسی میگیرم و همینطور افرادی که دربهدر برای زدن پروژه فارغالتحصیلیشون دنبال افراد مختلف هستند. من دنبال خلق ایدههام بودم، یک چیزی تولید کنم، بتونم یک ابزاری بسازم برای رفع نیاز مردم، اما این مسیر هیچ شباهتی بهش نداشت. اگرم نیستین بازم مطلب رو بخونین و نکات جدیدی رو بهش اضافه کنین تا شامل طیف وسیعتری از تجربیات بشه… از طرف دیگهای ما شخصی رو داریم که رتبه ۴ کنکور ارشد شده و بورس مقطع دکترا از شریف که درخواست تدریس داده و تنها یکی دو کد درس ۳واحدی به عنوان حقالتدریسی بهش داده بودن ?

از نظر من این یک سیر باطل هستش که اگر به خودتون نیاین و هدف مشخصی برای مسیرتون معین نکنید در نهایت مشابه خیلی از دوستانی میشین که در حال فارغالتحصیلی هستن، اما خب یک خط کد واسه پروژه پایاننامهشون نمیتونن بزنن و هیچی از دنیای مهندسی کامپیوتر نمیدونن و گیر کردن. توی اون تایم هیچکس تعریف مشخصی از مسیر برنامهنویس شدن یا هر تخصص دیگهای تو حوزههای مختلف دنیای آیتی نمیداد و همه چیز توی یکسری مسائل تئوری خلاصه شده بودن و کد زدنهای الگوریتمیک و پروژههای دانشجویی سطحی با یک زبانی مثل سیپلاسپلاس که حتا همون رو هم درست آموزش نمیدادند. پیشنهاد من به این دوستان مطالعه توی حوزههای موجود در دنیای آیتی هستش و اینکه سعی کنن خیلی زود علاقه خودشون رو پیدا بکنن و سریع برن توی مسیرش. در آخر هم تاکید میکنم که حتمن حتمن مطالبی که به این پست لینک شدند رو یک سری بزنین و مطالعه بکنیدشون. چون در آینده حرف اصلی رو برنامهنویسی میزنه که بتونه از الگوریتم سردربیاره و تحلیلش بکنه. برای مسیر استاد دانشگاه و هیئت علمی شدن باید حواستون باشه که در حال حاضر دانشگاهها دیگه برای پذیرشِ چیزی به عنوان عضو هیئت علمی ظرفیت ندارن و فقط اساتید حقالتدریس با حقوق ساعتی میگیرن که در عمل باید تقریبن تمام طول هفته از هشت صبح تا هشت شب در انواع و اقسام دانشگاههای دولتی(با شرایط و رزومه خاص!)، غیرانتفایی و آزاد کلاس بردارین و با همه نوع قشر دانشجو سر و کله بزنین و همین مباحث منسوخ شده رو دوباره تدریس کنین تا در ماه چیزی حدود ۲ تا ۳ میلیون تومان درآمد داشته باشین.

برای مورد قبلیم که گفتم نمونه عینی این مثال، اعضای هیئت علمی دانشگاه خود ما هستن که با مدرک فوقلیسانس سال ۶۴ هنوز توی این پست هستند اون هم بدون انجام هیچ پروژه تحقیقاتی و یا ارائه مقاله جدیدی از خودشون. این دانشکده در حال حاضر دارای شش گروه، هفده رشته مقطع (شامل چهار رشته کارشناسی ارشد و 12 رشته کارشناسی و کاردانی) و 14 هیات علمی است. گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه خاتم در حال حاضر دارای 3 عضو هیئتعلمی تمام وقت، بیش از 200 فارغالتحصیل و 120 دانشجوی در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است. تا اینجا بیشتر در مورد کسانی حرف زدیم که در حال حاضر مشغول به تحصیل توی رشته مهندسی کامپیوتر هستن، از اینجا روی صحبتمون میره سمت کسانی که در حال انتخاب رشته هستند و از روی شنیدهها قصد دارن بیان کامپیوتر… تمام موارد بالا رو گفتم تا درک بهتری از فضای این رشته، آیندش و بازار کارش ارائه داده باشم و در نهایت تصمیمگیری و انتخاب مسیر با خود شماست. بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر به شدت به مهارت و تخصص شخص ارتباط داره و متاسفانه این مهارت هارو در هیچ درس دانشگاهی پیدا نمیکنید و به همین دلیل اگر کسی صرفن دروس این رشته رو پاس کرده باشه و امید به پیدا کردن کار مرتبط با رشتش داشته باشه، هیچوقت به نتیجه نمیرسه و بیکار میمونه و یا مشغول به یک کار بیربط میشه و تمام اون ۴ سال از عمرش رو بیهوده هدر داده!

دیدگاهتان را بنویسید