کارآموزی کامپیوتر در مشهد

هیچکدام از این دو تخصص لزوماً به معنای آن نیست که یک متخصص توانایی طراحی و تولید یک دستگاه یا سیستم کامپیوتری را داشته باشد. این دروس آنان را با مبانی تولید نرمافزار آشنا میکنند، اما ـ دستکم در ایران ـ آشنایی کاملتر با رشته مهندسی نرمافزار نیازمند ورود به دوره کارشناسی ارشد است. برای انجام موفقیتآمیز این کار باید به خیلی از مسائل فکر کنید و دستگاه کاملتری بسازید که کیت رزبری فقط قسمت اصلی آن است. اما یک تفاوت اساسی بین این دو رشته دانشگاهی وجود دارد و آن این است که رشته علوم کامپیوتر با سیستم عامل ها و یادگیری زبان های برنامه نویسی مختلف سر و کار دارد، اما computer engineering به دنبال حل مسائل و مشکلات این حوزه، طراحی سخت افزار و خلق رابط نرم افزاری است و اصلاً نمی توان این دو را با یکدیگر یکی دانست! اگر شما هم به دنبال چگونگی ارتقا مهارتهای خود در شهر محل زندگیتان و آشنایی با مبحث کارآموزی کامپیوتر مشهد هستید، با رشدانا همراه باشید. برای آشنایی بیشتر با رشته مهندسی کامپیوتر، گرایش ها، دروس و بازار کار آن پیشنهاد می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید. مثلاً اگر ارتباط دستگاه با اینترنت قطع شود، چه مکانیسمی پیشبینی کردهاید تا دستگاه به طور خودکار و بدون نیاز به دخالت شما یا شخص دیگری خودش مشکل ارتباطی را برطرف کند؟

البته گاهی اوقات طراحی شبکهها (مثلاً طراحی مراکز داده یا کلاودها) خود به یک موضوع پیچیده مهندسی تبدیل میشود. البته در ایران گاهی این متخصصان بیشتر وقتشان صرف نگهداری یا تعمیر سیستمهایی میشود که در کشورهای دیگر تولید شدهاند. طراحی دستگاههایی که مأموران شرکتهای برق و گاز برای ثبت کارکرد کنتور مشترکین استفاده میکنند یا دستگاههایی که مأموران پلیس برای ثبت و تولید برگ جریمه رانندگی همراه خود دارند، کار مهندسی است. دروسی که در این مقطع تدریس میشود، در واقع دروسی هستند که میشود در همان مقطع کارشناسی به دانشجو ارائه کرد، اما محتوای دروس مقطع کارشناسی کامپیوتر آنچنان مشغول انتقال مباحث مربوط به «طراحی و تولید سیستمهای کامپیوتری» است که خیلی دیر نوبت به مهندسی نرمافزار میرسد. جدول 1 فهرست دروس اصلی رشته «مهندسی کامپیوتر» و جدول 2 فهرست دروس تخصصی گرایش «معماری سیستمهای کامپیوتری» را در دانشگاههای دولتی ایران نشان میدهد. در ایران این امکان وجود دارد که دانشجویان رشته «مهندسی کامپیوتر» در گرایشهای «نرمافزار» یا «فناوری اطلاعات» چند درس تخصصی با گرایش نرمافزاری بگذرانند. یک نکته بسیار مهم که غالباً اشتباه میشود، فرق بین «مهارت برنامهنویسی» و «مهندسی نرمافزار» است. لازم نیست دستگاه یا سیستمی که قرار است طراحی و تولید شود، پیچیده و بزرگ باشد.

نرم افزار؛ در زمینه برنامه نویسی است که افراد به ساخت، طراحی و تولید نرم افزار های سیستمی می پردازد و مدیریت رایانه را برعهده دارند. “انسان باید بیندیشد ولی ماشین باید کار کند.” این شعار متخصصان کامپیوتر است، متخصصانی که با پیشرفت و توسعه کامپیوتر توانستهاند مغز و عضلات انسان را از اشتغالات تکراری و پیشپا افتاده نجات بخشند و او را در رفع مشکلات و مسایل یاری دهند تا جایی که در کشورهای صنعتی و پیشرفته، کامپیوتر در زندگی افراد حضوری اجتنابناپذیر دارد.به همین دلیل رشته مهندسی کامپیوتر که به طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر میپردازد، از اهمیت بسیاری برخودار است. در مجموع شاید بتوان میزان گستردگی این رشتهی تحصیلی در دانشگاههای مختلف کشور را تا حدی قابل قبول دانست. 6. آیا امکان ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور وجود دارد؟ ولی بهطور کلی برای قبولی در رشته کامپیوتر دوره روزانهی دانشگاههای کل کشور به رتبهای تا حدود 7000 نیاز دارید. بسیاری از رستوران ها برای معرفی خود و محصولات شان از او دعوت می کنند تا در قبال گرفتن هزینه، اقدام به تهیه ی گزارش از آن ها کند. مثلاً با متصل کردن یک دوربین و حسگرهای مناسب و نوشتن برنامهای برای ارسال دادهها به اینترنت و ذخیره کردن آنها روی یک ابزار ذخیرهسازی شبکهای (مانند کلاود) میتوانید یک سیستم حفاظتی برای منزل شخصی خودتان بسازید تا بتوانید در هنگام غیبتتان از منزل، حریم خانه خود را زیر نظر داشته باشید.

همچنین فارغ التحصیل رشته کامپیوتر می تواند کار شخصی خود را راه اندازی کند و با انجام امور سخت افزاری یا نرم افزاری کسب درآمد کرده و بدین ترتیب سود بالاتری نیز بدست آورد. همچنین انجمن علمی مهندسی کامپیوتر علاوه بر برگزاری مراسم معارفه، همایشی جهت آشنایی دانشجویان جدید الورود کامپیوتر شهرکرد با گرایش ها و آینده ی شغلی مهندسی کامپیوتر برگزار می کند. ۲. لطفاً ما رو با گرایش های مهندسی کامپیوتر و بازار کار رشته کامپیوتر بیشتر آشنا کنید. برنامهنویسی کامپیوتر یک مهارت مهم و پیچیده است که به خودی خود یک شغل مستقل در بازار کار است، اما مهندسی نرمافزار فراتر از مهارت برنامهنویسی است. پاسخ این سوال ها می تواند راهنمای خوبی باشد که مشخص کنیم درآمد رشته مهندسی کامپیوتر چقدر است. اجرای صحیح بخش نرمافزاری، مستلزم وجود سختافزار در کامپیوتر است. گرایش های مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش سختافزار و نرمافزار است؛ مهندسی نرمافزار نسبت به گرایش سختافزار رشد سریعتری دارد و موقعیتهای شغلی ایدهآل با درآمدهای بالایی را برای علاقهمندان خود فراهم میکند به همین دلیل این گرایش بیشترین تقاضا را در بازار دارد؛ در حالی که مهندسی سختافزار تقاضای کمی نسبت به نرمافزار داشته و بیشتر با بخش الکترونیک کامپیوترها سروکار دارد که مهمترین بخش آن طراحی سیستم است.

دیدگاهتان را بنویسید