گروه مهندسی کامپیوتر – دانشگاه صنعتی کرمانشاه

البته این افراد امكان اشتغال در برخی از شركتهای توليدی را نیز خواهند داشت. امکان پذیرش خواهند داشت. آسان ترین روش پذیرش در رشته مهندسی کامپیوتر ، ثبت نام بدون کنکور این رشته است که در بسیاری از دانشگاه ها ارائه می گردد. هر یک از دانشگاه های ارائه دهنده رشته مهندسی کامپیوتر ، دو بار در سال ثبت نام انجام می دهند که فرصت اول در مهرماه و فرصت دوم در بهمن ماه است. رشته مهندسی کامپیوتر در مقاطع کاردانی پیوسته ، کاردانی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته ارائه می شود و شرایط تحصیل هم در دوره فوق دیپلم و هم در دوره لیسانس برای متقاضیان فراهم است. علاوه بر آن سیستم عاملهای کامپیوتری و برنامههایی نظیر ویندوز را هم میتوان جزو نرم افزارهای سیستمی به شمار آورد. نرم افزار معمولا به آن دسته از برنامههایی گفته میشود که وظیفهی تعیین تکلیف اعمال و رفتار کامپیوتر را بر عهده دارند. این دسته از نرم افزارها را میتوان برنامههايی نامید كه سیستمهای كامپيوتری برای فعالیت به آنها محتاج هستند و معمولا توسط همان شرکتهای تولید کنندهی سخت افزار طراحی میشوند. البته چگونگی طراحی این نرم افزارها بیشتر به خلاقیت و تیزهوشی طراحان آنها باز میگردد. در عمل نیز بخش عمدهای از نرم افزارهای موجود در بازار را نمونههای کاربردی تشکیل میدهند و نرم افزارهای سیستمی از نظر کمیت در رتبهی بعدی قرار میگیرند.

علاوه بر آن امکان طراحی مدارهای مجتمع ديجيتالی نیز از دیگر فعالیتهایی است که میتوانند به انجام آن بپردازند. داوطلبانی که مدرک دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم رشته های فنی حرفه ای را دارند ، می توانند در کنکور کاردانی فنی حرفه ای شرکت نمایند که این آزمون نیز توسط سازمان سنجش برگزار می گردد. کوپایی، استاد دانشگاه علمی-کاربردی در مورد تفاوت های میان نرم افزار و فناوری اطلاعات می گوید: مهندسی نرم افزار به صورت ریشه ای و بنیادین ضمن استفاده از پایه ریاضی و با عمق قابل توجه موضوعات را مورد توجه قرار می دهد، در حالی که مهندسی فناوری اطلاعات بیشتر جنبه های تکنولوژیک و کاربردی نرم افزار را بررسی می کند. نرم افزارهای کاربردی بیشتر توسط افراد یا شرکتهای ثالث طراحی میشوند. این افراد باید ریاضی قوی داشته باشند و توانایی در زمینه فیزیک هم داشته باشند. شبکه عصبی: این مدل از شبکههای عصبی مصنوعی مدل الهامگرفته شده از سیستم عصبی مرکزی حیوانات (به ویژه مغز) هست که توانایی یادگیری دستگاه و تشخیص الگو رو هم دارن. با توجه به پیشرفت ایران نسبت به جامعه جهانی کامپیوتر، در سالهای اخیر نیاز به مهندسین خلاق و کوشا در این زمینه کاملاً احساس میشود.روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در محافل عمومی و خصوصی، استفاده گسترده از شبکه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهم آمدن شرایط آموزش و تجارت الکترونیک همه و همه دست به دست هم داده اند تا از اکنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحوی که فعالان در این زمینه از آینده معلوم و مطمئنی برخوردار خواهند بود.

برای ورود به بازار کار، علاوه بر آشنایی با مهارتهای تخصصی رشته مورد نظر باید با سایر مهارتهای فردی هم آشنایی داشته باشید. با در نظر گرفتن هزینه ها و چالش های ریز و درشت مهاجرت تحصیلی و زندگی دانشجویی در کشوری وسیع و کاملاً جدید در قاره آمریکای شمالی، مطمئناً باید از این موضوع مطمئن شوید که رشته انتخابی شما بازده مناسبی برای شما بعد از فارغ التحصیلی داشته و ارزش تلاش ها و هزینه های پرداختی را داشته است. در واقع بهتر است که دانشجویان گرایش نرم افزار حداقل مدتی را با زبانهای مختلف برنامهنویسی کار کنند تا به یک شناخت نسبی از بخش عمدهی آنها برسند. در سال ۱۹۷۲ برای اولین بار رشتهای مرتبط با رایانه در دانشگاه کلیولند ایالات متحده آمریکا تدریس شد. همچنین مقطع دکتری گرایش های نرم افزار، هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات به مرور راه اندازی خواهد شد. مهندسان کامپیوتر میتوانند در شرکتهای تولید کننده قطعات، دستگاهها و مراکز صنعتی و تولیدی، تولید کننده نرم افزار، قطعات و غیره کار کنند. همچنین از دانش آموختگان دوره های دکترا انتظار می رود که در فرایند های پژوهشی و صنعتی مورد نیاز جامعه در سطح جهانی فعال باشند و در هدایت و راهبری طراحی، تحقق، به روزسازی، بهینه سازی و نوآوری پیوسته با تامین قابلیت رقابت پذیری بین المللی در سیستم های کامپیوتری و شبکه ای و هوشمند سخت افزاری و نرم افزاری مورد استفاده در کلیه صنایع و کارخانه جات، سازمان های دولتی و خصوصی، و ضمن اشراف بر کلیه روش های علمی و فنی طرح و اجرا و نگهداری در پروژه ها، بتوانند بهترین گزینه موجود در طراحی و ساخت و اجرا و حفظ امنیت و خصوصی ماندن اطلاعات در موارد مورد نیاز جامعه وکشور را انتخاب و زیر ساخت ها و پروژه های مورد نیاز ایران را در بهترین کیفیت جهانی طراحی و راهبری نمایند.

با به وجود آمدن شبکه های اطلاعاتی اینترنت, صنایع, اقتصاد, فرهنگ و … 2- دانشجویانی که مدرک کارشناسی غیر متجانس با رشته مهندسی کامپیوتر دارند لازم است با هماهنگی گروه نسبت به انتخاب دروس جبرانی تا سقف 12 واحد اقدام نمایند. جایی که میتوانید همه این دروس را به صورت کاملا عملی کار کنید و به اصطلاح میروید توی دل کار! دروس در بخش نرمافزار با مباحث ریاضیات ارتباط زیادی دارند. انجمن علمی گروه مهندسی کامپیوتر با هدف حمایت از برنامههای علمی، آموزشی، و فرهنگی دانشجویان گروه مهندسی کامپیوتر ایجاد شده است. در گرایش نرم افزار از رشته مهندسی کامپیوتر دانشجویان به تدریج فرا میگیرند که چگونه میتوان نرم افزارهای مختلف را طراحی نمود. فارغالتحصیلان گرایش هوش مصنوعی باید توانایی طراحی سیستمهای هوشمند از قبیل روباتها، قطعات مکانیکی هوشمند مورد استفاده در صنایع پیشرفته را پیدا کنند. با توجه به رشد روز افزون استفاده از سیستمهای کامپیوتری در ایران شرکتهای فراوانی در زمینهی واردات قطعات سخت افزاری گوناگون به داخل کشور فعالیت میکنند. باتوجه به اینکه از آخرین دوره بازنگری دوره کارشناسی ارشد و همچنین دکتری مهندسی کامپیوتر مدت زمانی طولانی داشته است و از طرف دیگر به عنایت به رشد روز افزون علوم مهندسی و به ویژ مهندسی کامپیوتر در دنیا و تاثیر گذاری هرچه بیشتر سامانه های کامپیوتری در همه شعونات زندگی فردی و اجتماعی افراد جامعه و لزوم بهره وری کشور از آخرین دستاوردهای دانشی فناوری در جهت افزایش رقابت پذیری اقتصاد ملی بازنگری این دوره ها ضروری به نظر میرسد، برای انجام این امر ضمن اینکه نتایج مطالعات به صورت مدارک پشتیبان تدوین گردید با نظر خواهی از متخصصین که در این صنعت در کشور مشغول به فعالیت می باشند سعی شده است تا نقطه ضعف های قبلی برطرف و برنامه جدید بیشتری پاسخگوی نیازهای پیشرفت و عمران کشور باشد و در عین حال در مقایسه با دوره های مشابه سایر دانشگاه های معتبر دنیا نقطه های قوت بیشتری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید