گروه مهندسی کامپیوتر – دانشگاه ولی عصر رفسنجان

8- رابط کاربری مهندسین کامپیوتر باید بتوانند درک کاملی از کامپوتر پیدا نمایند و اصول کار آن ها را فرا گیرند تا بتوانند بهترین رویکرد را برای سیستم انتخاب کنند همچنین باید بتوانند با یک سری رابط ها و میان افزار ها و برنامه های کاربردی مهارت کسب کرده و با آن ها کار نمایند. در گرایش مهندسی نرم افزار دانشجو یاد می گیرد که چطور نرم افزارهای عظیم طراحی نموده و برنامه ریزی کند، او یاد می گیرد که چگونه نرم افزار ها را تست و ارزیابی نهایی کرده و در نهایت مستند سازد. یکی دیگر از گرایشهای جدیدتر و کاربردیتر این رشته، مهندسی فناوری اطلاعات (IT) است. کارشناسان پایگاه داده با استفاده از نرم افزارها اطلاعات کاربران را نگه داری و ساماندهی می کنند. این برنامه ها عمومیت برنامه های سیستمی را نداشته و برای زمینه های مختلف مهندسی، علمی، تجاری، آموزشی، تفریحی و یا طراحی نوشته شده و برحسب نیاز کاربران مورد استفاده قرار می گیرند.

کشورآلمان با توجه به امکاناتی که در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد گزینه مناسبی برای ادامهٔ تحصیل می باشد. کشور اتریش که به دلیل بالابردن کیفیت زندگی طرفداران زیادی برای مهاجرت دارد، امروزه نیازمند جذب مهندسان و نیروی کار ماهر در زمینههای مختلفی از جمله مهندسی است. رشتهٔ مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر هر دو به حل مسئله می پردازد. بعضی از داوطلبان ورود به دانشگاهها با تصویری مبهم از هدف و محتوای این رشته تحصیلات خود را آغاز میکنند. درواقع هدف از این گرایش فعالیت های آموزشی، پژوهشی و صنعتی در رابطه با قطعات، تجهیزات، برد ها و در نهایت سیستم های کامپیوتری در مقیاس های مختلف می باشد. انتخاب رشته دانشگاهی همواره از دغدغه های دانش آموزان و خانوادههایشان در آستانه ورود به دانشگاه بشمار می آید. به برنامه ها و داده هایی که به رایانه دستور می دهند که چه عملی را انجام دهد، نرم افزار گفته می شود. در ادامه به برخی از دانشگاه های کشورمان ایران، که در این رشته جذب دانشجو دارد اشاره شده است. سالها به خبرنگاری، تهیهی فیلم و مستند و تدوین و ویرایش تصویر برای این نهاد مشغول بود و در سال ﻫﺎی ۸۸ تا ۹۰ بارها به عنوان بهترین خبرنگار و تدوینگر از سوی مراکز وابسته به صدا و سیما، جوایز متعددی را دریافت کرد.

اینکه فارغ التحصیلان در مراکز دولتی استخدام شوند یا مراکز خصوصی بر حقوق دریافتی آن ها مؤثر خواهد بود. مستر تیستر در پیام هایی خصوصی از نگار شمس خواست این کاریکاتور را حذف کند اما وقتی درخواستش با مخالفت شمس رو به رو شد، با الفاظی ناپسند و توهین هایی جنسی به او تاخت. اما مراکز خصوصی حقوقی بر پایهی مهارت و تجربه و اطلاعات مهندسان پرداخت خواهند نمود. مراکز و سازمان های دولتی معمولاً حقوقی بر مبنای آنچه از قبل در سازمان مربوطه تعیین شده را به کارمندان پرداخت می کنند. برای مقطع دکتری این رشته اگر بتوانید به برخی از دانشگاههای خاص – خارج از ایران – وارد شوید به شما حقوق ماهیانه نیز تعلق میگیرد و میتوانید از این طریق درآمد مناسبی را کسب کنید و دغدغه چندانی برای ادامه تحصیل در یک کشور خارجی نداشته باشید. البته برای قبولی در این رشته دانشگاهی و کسب رتبه دانشگاه های برتر باید به تمام دروس دبیرستان تسلط داشت تا بتوان در رقابت پیروز شده و به دانشگاه های معتبر راه یافت. بنابراین به روز بودن و داشتن مهارت بالا برای کسب درآمد در این رشته دانشگاهی بسیار مهم خواهد بود.

این نوع تلقی از تخصص شبکهای را باید بیشتر زیرفصل رشته «مهندسی فناوری اطلاعات» دانست تا رشته «مهندسی کامپیوتر»، زیرا بیشتر معطوف به طراحی توپولوژی شبکه و نصب و استقرار ادوات شبکه است. مثلاً ممکن است یک «مهندس شبکه» مهارت زیادی در استقرار و نصب شبکههای کامپیوتری داشته باشد. مثلاً طراحی و پیادهسازی شبکه بینبانکی شتاب در ایران مجموعهای از تخصصهای مختلف در رشته مهندسی کامپیوتر ـ از شبکه و سختافزار تا برنامهنویسی و مهندسی نرمافزار ـ را به خدمت گرفته است. گروه مهندسی کامپیوتر در سال 1388 در دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه ولی­عصر (عج) با پذیرش 30 دانشجو آغاز به کار کرد. پذیرش ،تشخیص و تایید صلاحیت علمی داوطلب در ورود به دوره دکتری نهایتا به عهده دانشکده پذیرنده و زیر نظر مدیریت دانشگاه و وفق مقررات وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری انجام میشود. یک دانشجوی ارشد معماری با معماری پیشرفته و ابر رایانهها آشنا میشود و سازوکار اجزای درونی کامپیوتر مانند بردهای الکترونیکی، میکروپروسسورها و … البته این سیستمها بسیار پیشرفتهاند و دانش مخصوص خود را دارد که اصطلاحاً «مهندسی پزشکی» نامیده میشود. این متخصصان می توانند به طراحی مدارهای مجتمع دیجیتالی بپردازد که این بخش از سخت افزار بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری پرداخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید