گروه مهندسی کامپیوتر |Abru.ac.ir

شبکههای عصبی به کامپیوتر ماهیتی زنده میدهند و پردازشهای تکاملی هر مرحله از کار را بررسی کرده و جوابی که نسبت به سایر جوابها بهینهتر است را به دست میآورند. دانشجویان هوش مصنوعی تلاش میکنند که کامپیوتر را بیشتر و بیشتر شبیه موجودات زنده کنند. دانشجویان این گرایش با الگوریتمهایی مانند نظریه بازیها که رسیدن به نتیجه دلخواه در آنها فوت و فن خاصی دارد را هم مورد ارزیابی قرار میدهند. متخصصانی که با پیشرفت و توسعه ی کامپیوتر توانسته اند مغز و عضلات انسان را از اشتغالات تکراری و پیش پا افتاده نجات بخشند و او را در دفع مشکلات و مسایل یاری دهند تا جایی که در کشورهای صنعتی و پیشرفته، کامپیوتر در زندگی افراد حضوری اجتناب ناپذیر دارد. درهایی که به کشورهای برتر جهان راه دارد، یا به منزلهی کار کردن در بزرگترین سازمانهای دولتی است. نظارت به شبکه و رویدادهای آن بخشی از وظایف این افراد است. بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر در گرایش شبکه هم خوب است و کسانی که این رشته را خواندهاند در شرکتهای معتبر مشغول به کار هستند. برای کسانی که تغییر رشته داشتهاند، گذراندن حداکثر ۱۲ واحد جبرانی الزامی خواهد بود. امروزه با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و کاربرد گستردهی آن در زندگی، جهان به سمت و سویی حرکت می کند که تا چند سال آینده، جهان از حالت نیمه مدرن به مدرن تغییر پیدا میکند.

هدف این گرایش آموزش و پژوهش در زمینه زبان های مختلف برنامه نویسی، سیستم های عامل مختلف و طراحی انواع الگوریتم ها می باشد. نرم افزارهای سیستمی برنامه هایی هستند که کاربر، یا خود آنها را مینویسد یا شرکت های نرم افزاری آنها را تهیه کرده و برای فروش عرضه میکنند. فازهای توسعه نرم افزار و عیب یابی و نگهداری از آن نیز در این مقطع آموزش داده میشود. دانشجو در این مقطع روشهای مختلف را برای بهبود علم یا صنعت مورد تحقیق و بررسی قرار میدهد. دانشجویان رشته معماری کامپیوتر در آزمایشگاه های رایانش ابری، شبکه، شبکههای میان تراشهای، اینترنت اشیا، سیستمهای نهفته و طراحی تراشه زیر نظر اساتید راهنما به تحقیق و مطالعه می پردازند. نرم افزار همانند روح کامپیوتر است و دانشجویان گرایش کامپیوتر به مطالعه نرم افزار ها و طراحی ، ساخت، و اصلاح نرم افزار های کامپیوتری می پردازند. در کنار تولید و فروش نرم افزار بر اساس نیاز شرکت ها، فرد می تواند نرم افزارهای مختلفی را بر اساس نیاز جامعه تولید نماید و آنها را به فروش برساند. مهندسی کامپیوتر رشته ای است که به طراحی و ساخت اجزای مختلف رایانه می پردازد و اهمیت زیادی دارد. آنها متناسب بودن اجزای سختافزار با آخرین پیشرفتهای نرمافزاری را کنترل میکنند.

سیستمهای پالایش، تشخیص نفوذ، کنترل نفوذ و دیواره آتش بخشی از موارد مورد توجه در این گرایش است. ماهیت میان رشته ای فناوری اطلاعات باعث شده است هم اکنون دانشگاه های مختلفی چون تربیت مدرس، خواجه نصیر، تهران، امیرکبیر، شریف و علم و صنعت در مقطع کارشناسی ارشد، برخی دانشکده های فنی دانشگاه آزاد و سراسری در مقطع کارشناسی و دانشگاه های علمی-کاربردی و پودمانی در مقطع کاردانی به ارایه این رشته بپردازند. مهندسی سخت افزار در درس های اصلی، پایه و عمومی با مهندسی نرم افزار مشترک است. این واحدهای درسی شامل ۲۱ واحد درس عمومی، ۵۵ واحد درس اصلی، ۲۹واحد درس تخصصی و ۲۱ واحد درس پایه است. در کل داشتن پایه قوی در دروس اختصاصی ریاضی و فیزیک، کمک زیادی به موفقیت در این رشته خواهد کرد. نه لزوما، این درس را میتوان در دانشگاه هم یاد گرفت اما آشنایی با آن در ترمهای اول و دوم به دانشجو کمک به سزایی میکند. هوش مصنوعی به کامپیوتر کمک میکند تا بتواند زبان طبیعی موجودات را پردازش کند و به وقتش مانند یک فرد خبره به جراحی و… پردازش زبان طبیعی: یکی از زمینه ها ی علوم کامپیوتر، هوش مصنوعی و زبانشناسی هست که به تعامل کامپیوتر و زیان انسان (طبیعی) میپردازه.

گروه کامپیوتر دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه الزهرا(س)، از سال 1373 تاسیس گردیده است و دوره های کارشناسی کامپیوتر از سال 1376و کارشناسی ارشد مهندسی نرم افزار و هوش مصنوعی از سال 1387 را عرضه نموده است. بهترین فرصتهای پیش روی مهندسین کامپیوتر وارد شدن به حوزه نرم افزار و هوش مصنوعی است. تا پیش از سال ۹۵ در دانشگاه شریف گرایشهای نرم افزار، فناوری اطلاعات (IT) و سخت افزار برای این رشته ارائه می شد اما بعد از آن این رشته در مقطع کارشناسی بدون گرایش است. در همین راستا از مهارتهای امنیتی کامپیوتر، می توان به امنیت شبکه، امنیت اطلاعات و امنیت موبایل اشاره داشت. آموزش داده میشود. مهندسین شبکه به خوبی میدانند که چه دستگاهی برای ارتباط بین چه سیستمهایی نیاز است و چگونه میتوان امنیت را در سیستمها برقرار کرد. هکرهای کامپیوتری سعی بر این دارند تا با سرقت اطلاعات شخصی و مهم کاربران، به سیستم آنها آسیب بزنند و وظیفه مهندسین امنیت شبکه، جلوگیری از بروز این اتفاق است. این گروه، همکاری های تحقیقاتی متعددی را با صنایع مختلف برقرار کرده است که این حرکت، زمینه لازم جهت افزایش قابلیت های پژوهشی و مهارت های تخصصی دانشجویان را فراهم نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید