گروه مهندسی کامپیوتر

در گرایش نرم افزار از رشتهی تحصیلی مهندسی کامپیوتر تمرکز اصلی بر آموزش زبانهای مختلف برنامهنویسی و پژوهش در مورد آنها قرار دارد. از همین رو در گذشته برخی از افراد رشته مهندسی کامپیوتر را یک رشتهی پر خرج قلمداد میکردند. رشته علوم کامپیوتر مسائل ریاضی را با استفاده از الگوریتم و سایر روش ها حل می کند و رشتهٔ مهندسی کامپیوتر با توسعه و طراحی نرم افزار ها به افراد کمک می کند تا مسائل خود را حل کنند. مهندس کامپیوتر طراحی و توسعه سیستم های کامپیوتری و دیگر دستگاه های تکنولوژیکی. رشته کامپیوتر که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است ، رشته روز و رشته آینده است تا جایی که پیش بینی می شود تا ۱۰ سال دیگر در کشورهای پیشرفته مردم همان قدر که بر نیروی برق وابسته هستند به شبکه اینترنت وابسته خواهند شد. البته در ایران گاهی این متخصصان بیشتر وقتشان صرف نگهداری یا تعمیر سیستمهایی میشود که در کشورهای دیگر تولید شدهاند. احتمالاً شما هم جزو هواداران پروپا قرص تکنولوژی فراگیر و انقلابی چند دهه اخیر سراسر دنیا یعنی کامپیوتر و سخت افزار و نرم افزار کامپیوتری هستید و آنقدر علاقه شما به این حوزه زیاد است که دوست دارید تا خودتان هم به قول معروف دستی بر آتش داشته و وارد جزئیات بی شمار و فوق العاده جذاب و حیرت انگیز این دنیای جدید شوید، تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا، اطلاع از شرایط پذیرش، هزینه تحصیل این رشته و جزئیاتی نظیر بازار کار و درآمد آن می تواند کمک شایانی به شما در رسیدن به اهدافتان کند.

برخی از این تواناییها به شرح زیر است: » بررسی و شناخت نرم افزارها و سخت افزارهای جدید و به کارگیری آنها. مثلاً با متصل کردن یک دوربین و حسگرهای مناسب و نوشتن برنامهای برای ارسال دادهها به اینترنت و ذخیره کردن آنها روی یک ابزار ذخیرهسازی شبکهای (مانند کلاود) میتوانید یک سیستم حفاظتی برای منزل شخصی خودتان بسازید تا بتوانید در هنگام غیبتتان از منزل، حریم خانه خود را زیر نظر داشته باشید. در حالی که تمرکز رشته الکترونیک روی طراحی بهینه قطعات کوچکی است که سیستمهای دیجیتالی را میسازند، تکیهگاه اصلی مهندسی کامپیوتر طراحی معماریهای دیجیتالی است که این قطعات کوچکتر را به یکدیگر متصل میکنند. ممکن است این سؤال پیش بیاید که مرز میان «مهندسی الکترونیک دیجیتال» و «مهندسی کامپیوتر» کجا است؟ «مهندسی کامپیوتر» رشتهای با محوریت اقتصاد تولیدی است. صرف نظر از نام دقیق این رشته تحصیلی در کشورها و دانشگاههای مختلف، «مهندسی کامپیوتر» در تمام دنیا (حتی در ایران) رشتهای است با وزن و تأکید بیشتر روی جنبههای سختافزاری سیستمهای کامپیوتری.

همان گونه که به آن اشاره شد در طول سالهای گذشته به دلیل نبود فرصتهای شغلی مناسب تعدادی از فارغ التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر و گرایش سخت افزار این رشته ناگزیر از کار در شرکتهای فروش و تعمیر قطعات سخت افزاری بودند. امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در داخل ایران چگونه است؟ همچنین آزمایشگاه های آموزشی شامل “آزمایشگاه ریزپردازنده”، ” آزمایشگاه سیستم عامل”، “آزمایشگاه مدار منطقی”، ” آزمایشگاه پایگاه داده”، ” آزمایشگاه شبکه”، ” آزمایشگاه معماری” و “کارگاه مبانی کامپیوتر” نقش موثری در مهارت افزایی دانشجویان این رشته داشته است. در ایران، این رشته شامل سه یا چهار زیررشته مهم است که عبارتند از «نرمافزار»، «معماری سیستمهای کامپیوتری»، «رایانش امن» و «فناوری اطلاعات». نرم افزارها شامل نرم افزارهای سیستمی و نرم افزارهای کاربردی هستند. نرم افزار در حقیقت روح و جان کامپیوتر است که به سخت افزار هویت میبخشد و اصولا به برنامه ای گفته میشود که برای به کارگیری سخت افزار ساخته شده باشد. اینکه چه رشته ای مناسب داوطلب است و تحصیل در چه رشته ای برای داوطلب بهتر است از درگیری های فکری دانش آموزان بشمار می آید. مثلاً اگر ارتباط دستگاه با اینترنت قطع شود، چه مکانیسمی پیشبینی کردهاید تا دستگاه به طور خودکار و بدون نیاز به دخالت شما یا شخص دیگری خودش مشکل ارتباطی را برطرف کند؟

یا مثلاً چه فکر برای برقرسانی به دستگاه کردهاید؟ تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر به چه تواناییهایی نیاز دارد؟ مهندسی کامپیوتر از همان رشتههای سخت و خشک دانشگاهی است که از ترمهای اول شما را از ادامه دادن پشیمان میکند! مقوله تحصیل در کانادا، آن هم در رشته پرطرفدار مهندسی کامپیوتر به شما این فرصت استثنایی را می دهد تا از میان کار آزمایشگاهی و سخنرانی ها، تجربه ها و اطلاعات ارزشمندی از تمام جنبه های کامپیوتر، از چیپ ها و سیم کشی ها گرفته تا نرم افزار، شبکه و گزینه های ارتباطی کسب کنید. با توجه به نیاز دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه خاتم به دسترسی وسیع و نامحدود به تجهیزات شبکههای کامپیوتری و سیستمهای کامپیوتری با توان محاسباتی بالا، آزمایشگاه شبکههای کامپیوتری پیشرفته و رایانش ابری دانشگاه خاتم در سال 1395 راهاندازی گردید. توانایی نوشتن برنامههای کامپیوتری یا مهارت در سرهم کردن و نصب تجهیزات شبکه، بهتنهایی «مهندسی کامپیوتر» محسوب نمیشوند. با مراجعه به وبگاه دانشگاه مدنظر و بررسی برنامههای درسی این دو رشته، از تفاوتهای آنها میتوانید باخبر شوید.

0 دیدگاه دربارهٔ «گروه مهندسی کامپیوتر;

دیدگاهتان را بنویسید