💫 رشته مهندسی کامپیوتر – گرایش ها و دروس، بازارکار و تحصیل در خارج کشور

نکته مهم و بسیار قابل توجه در مورد رشته مهندسی کامپیوتر این است که این دوره دانشگاهی وابستگی چندانی به موضوعات تئوری نداشته و در خلال تحصیل، دانشجو را با انواع کارگاه عملی، کارهای تیمی و آموزشی درگیر می کند. بعدها در سال 1384 در رشته کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات دانشجو پذیرش نموده است و سپس از سال 1386 در مقطع کارشناسی ارشد گرایش هوش مصنوعی دانشجو پذیرش نموده و از سال 1388 نیز رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرمافزار در این دانشگاه تاسیس گردید. تحصیل در دوره کارشناسیارشد مهندسی کامپیوتر معمولا به مدت دو سال به طول میانجامد. رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسیارشد و دکتری گرایشهای زیادی را دارد و دانشجویان باید با توجه به علاقه و استعداد خود یکی از این گرایش ها را انتخاب کنند. اکنون با تعیین کانادا به عنوان اولویت اصلی تحصیل، نوبت به انتخاب یکی از بهترین رشته های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا یعنی رشته مهندسی کامپیوتر می رسد. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه و ورود به بازار کار تحت عنوان مهندس کامپیوتر، بنا به پیشرفت لحظه ای علوم کامپیوتر، تخصص شما یکی از پرتقاضاترین نیازهای روز خواهد بود.

رشته «مهندسی نرمافزار» را مفصلاً در شمارههای آتی ماهنامه شبکه معرفی خواهیم کرد، اما به عنوان نمونههایی از کارهای ارزنده مهندسی در حوزه نرمافزار میتوان سیستمهای مدیریت اطلاعات در بانکها و سایر سازمانهای بزرگ را برشمرد. آنها شامل میلیاردها رکورد از میلیونها نفر هستند که هرکدام از آنها در منابع مختلف (مانند مراکز خدمات مشتریان، حراجیها، شبکههای اجتماعی و…) وجود دارند. رشته مهندسی کامپیوتر همانطور که از نامش مشخص است، با کامپیوتر و اجزای آن سروکار دارد که درحال حاضر جزء صنایع رو به رشد است. دانشجویان همچنین با مفاهیمی از زبان هایمختلف برنامهنویسی، ساختار دادهها، کیفیت نرمافزار، نحوه مدل سازی سیستمهای پیچیده و نحوه تعامل کاربران با چنین سیستمهایی آشنا خواهند شد. هدف برنامه کارشناسی مهندسی کامپیوتر پرورش افرادی است که قادر به توسعه سیستمهای کامپیوتری و قادر به رفع مشکلات مربوط به نرمافزار و سختافزار هستند. رشته مهندسی سختافزار گرایشی از رشته مهندسی کامپیوتر است که افراد را برای استفاده از اصول ریاضی و علمی در طراحی، توسعه و ارزیابی سختافزار کامپیوتر و تجهیزات جانبی آماده میکند.

مهندس سختافزار کامپیوتر کسی است که تجهیزات کامپیوتری از قبیل تراشهها، برد مدار یا روتر را طراحی می کند و آنها را مورد آزمایش قرار میدهد. هوش مصنوعی (AI) گرایش و زیرمجموعهای از مهندسی کامپیوتر است که بر ساخت و تولید ماشینهای هوشمند که مانند انسان کار میکنند، تمرکز دارد. ساخت نرمافزارهای کاربردی از وظایف اصلی این رشته تحصیلی است. نرم افزراهای سیستمی برنامه هایی هستند که رایانه برای فعال شدن یا سرویس دادن به آن نیاز دارد و این دلیل از سوی سازندگان سیستم کامپیوتری عرضه می شوند و مهمترین آنها سیستم عامل، برنامه های سودمند و مترجم های زبان می باشند و نرم افزارهای کاربردی نیز برنامه هایی هستند که کاربر یا خودش آن ها را می نویسد یا شرکت های نرم افزاری آنها را تهیه کرده و برای فروش عرضه می کنند. الف- کارشناسی ارشد نرمافزار: این گرایش شامل دروس پیشرفته در مورد سختافزار، نرمافزار و شبکههای کامپیوتری است که تاکید آن بیشتر بر جنبههای نرمافزاری است. پس از انتخاب گرایش مورد نظر دانشجویان اطلاعات و مهارتهای زیادی را در آن گرایش فرا میگیرند و در آن زمینه متخصص میشوند.

دانشجویان دکتری مهندسی کامپیوتر پس از اتمام دوره تحقیق و پژوهش خود در مرحله کارشناسیارشد، تحقیقات خود را در گرایش و موضوع مورد علاقه شان در مهندسی کامپیوتر ادامه میدهند. در ابتدا باید بدانید که در رشته مهندسی کامپیوتر تنها دانشجویان ممتاز موفق به کسب بورسیه تحصیلی میشوند. مهندسان سختافزار، نقشههای تجهیزات کامپیوتری که باید ساخته شوند را طراحی میکنند. مهندسان نرمافزار بازیهای رایانه ای، برنامههای تجاری، سیستم های کنترل شبکه و سیستم عاملهای نرمافزاری را طراحی میکنند و آنها را توسعه میدهند. بسیاری از حرفه ها در روند کاریشان به تخصص فناوری اطاعات نیاز دارند و بدون آن عملکرد آنها به درستی انجام نخواهد شد. زمانی که در یک دانشگاه رده بالا از نظر علمی تحصیل کنید مهارت و تخصص های مهمی را کسب خواهید کرد که شما را تبدیل به یک فرد زرنگ و ماهر خواهد کرد. افرادی که در این حوزه تعلیم می بینند، به متخصص هایی کارآمد در زمینه های سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر تبدیل می شوند. در دوره دکتری دانشجویان می توانند در حوزه تخصص خود تحقیق و پژوهش کنند و اطلاعات خود را گسترش دهند. دانشجویان در این دوره درگرایش موردعلاقه خود تحصیل میکنند و بر روی یک موضوع مرتبط با گرایش خود تحقیق می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید