💫 رشته مهندسی کامپیوتر – گرایش ها و دروس، بازارکار و تحصیل در خارج کشور

4- تعمیر سخت افزار یکی دیگر از زمینه ها و بخش هایی که کاربران می توانند در آن مهارتی کسب نمایند و برای خود کسب و کاری را ایجاد نمایند تعمیر کردن سخت افزار های کامپیوتری می باشد که با استفاده از توانایی های کسب کرده می توانند شغل خوبی برای خود ایجاد نمایند. SAT یک آزمون ورودی است که توسط بیشتر دانشکدهها و دانشگاههای آمریکا و کانادا برای ارزیابی علمی یک دانشجو استفاده میشود. هزینه تحصیل و زندگی در کشور آمریکا نسبت به کشورهای دیگر نسبتا بالا است. یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای تحصیل در خارج از کشور هزینه زندگی است. نمرهای که داوطلبان در این آزمونها کسب میکنند برای دانشگاهها بسیار مهم است و در پذیرش دانشجو نقشی کلیدی دارد. هزینه زندگی در آلمان برای دانشجویان بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. نمره قابل قبول در آزمون SAT در هردانشگاه متفاوت است. در کل، هرچه در SAT نمره بالاتری کسب کنید، شانس قبولی شما در دانشگاهها بیشتر می شود. مسئولان پذیرش دانشگاهها نمره GRE داوطلب و سابقه تحصیلی وی را بررسی میکنند تا آمادگی شما را برای شرکت در برنامههای تحصیلات تکمیلی ارزیابی کنند.

هدف SAT بررسی و اندازه گیری آمادگی یک دانشآموز دبیرستانی برای ورود به دانشگاه است. همچنین آمادگی برای پژوهش و کسب قابلیت طراحی و پیاده سازی ایده های خلاقانه در این حوزه علمی و فنی را کسب می کنند. بنابراین توانایی تحلیل این مشکلات و حل خطاها از ویژگی های اصلی یک مهندس کامپیوتر است. اصول کامپیوتر، اصول سیستمهای کامپیوتری، ساختمان دادهها و الگوریتمها، مدارهای منطقی، ریاضیات مهندسی، طراحی و تحلیل الگوریتمها، منطق، برنامه ریزی خطی و شبکهای، پایگاه دادهها، اصول سیستمهای عامل، هوش مصنوعی، مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، زبانهای برنامهنویسی، شبکههای کامپیوتری، آزمایشگاه شبکههای کامپیوتری، سیستمهای عامل، آزمایشگاه سیستم های عامل، نظریه محاسبات، امنیت شبکه، کامپایلر، تحلیل و طراحی سیستم. در واقع هر یک از دوره های آموزش داده شده در دانشگاه می تواند به یک گرایش و تخصص برای فرد در مقاطع بالاتر دانشگاهی تبدیل شود. رشته کامپیوتر و گرایش های آن مثل فناوری اطلاعات از جمله رشته های پرکاربرد محسوب می شود، اکثر رشته ها نیز به دانش کامپیوتر نیاز دارند و در بخشی از کار خود با آن درگیر می شوند. این شبکهها معمولا سیستمی از عصبهای به هم پیوسته هستن که میتونن مقادیر ورودی رو با تزریق اطلاعات در شبکه محاسبه کنن. نام دانشگاههای انگلستان در بین بهترین دانشگاههای مهندسی جهان به چشم میخورد.

دانشگاه زوریخ سوئیس یکی از بهترین دانشگاه های مهندسی جهان محسوب میشود و رشته های زیادی را در حوزه مهندسی کامپیوتر ارائه میدهد. اکثر دانشگاههای برتر فرانسه رشته مهندسی کامپیوتر را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می دهند. در این مرحله شما به پرداخت هزینههای زیادی متحمل خواهید شد. شما می توانید در هر یک از مقاطع تحصیلی مهندسی کامپیوتر ، مقدمات، مبانی متوسط و پیشرفته محاسبات کامپیوتری را به خوبی یاد گرفته و پوست و خون خود آن را از نزدیک لمس کنید. برای ورود به رشتهی کامپیوتر هم باید قبل از هر چیز به مباحث این رشته علاقهمند باشید. اما تمام داوطلبان برای ورود به دانشگاههای آمریکا در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی کامپیوتر باید در آزمون SAT یا ACT شرکت کنند. هزینه زندگی در برخی کشورها مانند آمریکا و انگلیس بسیار بالا است و در کشورهایی همچون آلمان و ترکیه مقرون به صرفه است. اما به طور کلی باید گفت میزان درآمد و حقوق در این کشور نسبت به میزان خرج و مخارج زندگی بسیار مناسب است و نگرانی از بابت تامین هزینههای اقامت در این کشور برای مهندسان وجود نخواهد داشت.

اینکه فارغ التحصیلان در مراکز دولتی استخدام شوند یا مراکز خصوصی بر حقوق دریافتی آن ها مؤثر خواهد بود. پس از ارتقا مهارت در دورههای کارآموزی کامپیوتر مشهد و ارزیابی روند کار توسط کارشناسان رشدانا، در فرصتهای شغلی دلخواهتان استخدام خواهید شد. دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران)، علم و صنعت، شهید بهشتی، خواجه نصیرالدین طوسی، تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه اصفهان و در نهایت فردوسی مشهد دانشگاههای برتر مهندسی کامپیوتر در کشور هستند. هزینه تحصیل در کشور آلمان در تمام مقاطع و رشته های تحصیلی رایگان است. ساختمان داده ها، طراحی الگوریتم، پایگاه داده ها، ریاضی ۱، سیستم های عامل، مهندسی نرم افزار، شبکه های کامپیوتری، مدارهای منطقی و درس مهندسی اینترنت اشاره کرد. از جمله کاربردهای این رشته میتوان به تحقیقات علمی در زمینههای علم ژنتیک، داروسازی، صنایع غذایی، کشاورزی، فن آوری زیستی، و بهداشت اشاره کرد. هزینه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در انگلستان حدود 32000 تا 35000 پوند در سال است. همچنین هزینه زندگی دانشجویی در هلند از 700 تا 1500 یورو در ماه خواهد بود. دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور (NTU) و دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) جزو ده دانشگاه برتر جهان در حوزه مهندسی و تکنولوژی هستند. دانشگاههای ترکیه برنامه های تحصیلی زیادی را در حوزه رشته مهندسی کامپیوتر ارائه میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید